Какво е да си кмет на община финансов отличник и то според строгите критерии на Симеон Дянков? В Шабла търсят инвеститори от Катар за развитие на местния балнеотуризъм.

Изненадващо за мнозина, Шабла оглави класацията на финансовия министър за най-дисциплинирана в бюджетно отношение община. Според кмета Райна Бърдарева добрият баланс между приходи и разходи е успешната формула за община отличник. А приходите идват най-вече от таксите от вятърните паркове в района.

„От туризма за жалост нямаме приходи или те са съвсем минимални и ако имаме предвид, че цялата ни ивица е равна на 38 километра или 22% от плажната ивица на България, да имаш такси 12 000 лева на година е повече от смешно, бих казала и тъжно”, казва проф. Райна Бърдарева - кмет на община Шабла.

Според нея една от причините за липсата на инвестиции в региона са големите площи, които попадат в Натура 2000 и защитените местности.

„Защото всички инвеститори, които преди години са купили някакви територии не могат нищо да направят и ние се опитваме да балансираме тези отношения с МОСВ и конкретно с представителите на Натура”, допълва градоначалникът.

Въпреки ограниченията, общината се опитва да развива туризма, без да застроява с бетон красивата природа. „За да наложим лечебния туризъм - калолечението, защото по изследване на авторитетни учени се доказва, че нашата кал най-добре повлиява на кожните заболявания, конкретно на псориазиса... Тук идват от други места, товарят калта на Шабла, извършват калолечение, а за нас – нищо”, оплаква се още Бърдарева.

Следващата година и полусрутената от години естакада край Шабла ще се превърне в търговско пристанище. А на мястото на обраслия в трева общински къмпинг в село Краце ще бъде изграден модерен къмпинг, задоволяващ и най-капризните туристи. Друга придобивка е стопанисването на Големия остров край Дуранкулак.

„Той е от особена важност не само за историята на региона, а въобще за историята на Европа. Тъй като от разкопките, които са правени се доказва, че тук е имало население още 6-5 хилядолетие преди Христа. Открит е и Храмът на богинята Кибела... Намерени са и златни накити. За съжаление всичките тези находки се намират някъде другаде и нищо от тях в община Шабла”, казва още кметицата.

По европроект ще бъде изграден въжен мост между сушата и водата. За да се случат всички планове на общината обаче трябва да бъде приет общият устройствен план, който се бави от 2009 година.