„Проведи този разговор.” С това мото заработи сайт за донорството, разработен от пациенти, които се нуждаят от трансплантации, както и от техни приятели и от Агенцията по трансплантации.


Една смърт връща седем живота. В най-тежкия момент обаче малцина са тези, на които сърцето се отваря и даряват органите на близък човек. „Проведи този разговор”, е кампания, която апелира да помислим за това какво искаме след смъртта и да кажем на близките си. Елена чака за трансплантация от 4 години.

„Естествено в България 80 % от отговорите са откази, това се случва, защото хората не са наясно какво точно представлява цялата система. Те си мислят, че могат да се направят някакви измами или че някой би взел органите без да попита”, обясни Елена.

Информация за донорството, трансплантациите, законодателството, историите на хората, които чакат нов живот са събрани в сайта bgdonor.com. Там всеки в нужда може да потърси помощ- правят го няколко десетки хора на ден.

„Моя опит , аз когато казах на майка ми, то беше фучене, как, ти никога няма да умреш, ти ще живееш винаги, те ще ти откраднат органите. Те въобще всичките предразсъдъци, които ги имаме аз съм ги чул. Но след един семеен разговор става ясно”, коментира Радомир

В момента у нас за трансплантация на тъкани и органи чакат над 1000 души.

„Това , което искам да кажа на хората е, че никой не е застрахован. Голяма част от хората чакащи за трансплантация са били абсолютно здрави хора. И се е случило нещо, заболяване, травма , което в довело до това състояние”, обясни д-р Мариана Симеонова. „ Няма смисъл да се заравя живот в земята, просто имаш една много хубава картинка с едно дете и една кофа за боклук до него и кампанията е : „ Един от двамата, ще вземе твоите органи - ти реши кой", категорична е Елена.

От 7 до 13 октомври започва национална кампания по случай европейския ден на донорството.