Представителите на ромския етнос у нас имат повод за двоен празник. Тази година православната Цветница съвпада с Международния ден на ромите – 8 април.
Празникът е обявен през 1992 г. от ООН и Европейския съюз по предложение на Международната организация „Романо юнион”.
Световното ромско движение за запазване и развитие на ромската култура и идентичност води началото си от първия Световен ромски конгрес през 1971 година в Лондон, на който са приети също флаг и химн на ромите.
Участие в него взимат представители на ромските общности по света и на индийското правителство. Делегатите обявяват 8-ми април за Международен ден на ромите. На този ден се почита паметта на загиналите през Втората световна война роми.
В деня на ромския празник стана ясно, че все по-малко ромски деца отпадат от началните класове в бургаските училища. Граматичният материал им е много труден, но за сметка на това обичат да пеят, да танцуват, да творят в часовете по ръчен труд.
За последните няколко години в училището в квартал „Победа” децата, отпаднали по социални причини, са намалели двойно, а онези, които все пак спират да учат, завършват поне четвърти клас.
Малките идват в училище по-лесно в смесени паралелки. Според педагозите, за да се интегрират успешно, децата от малцинствата трябва да са не повече от 20%, или по 4 - 5 в клас.
По данни на инспектората, миналата година по социални причини в Бургас са отпаднали 26 деца. Което е в пъти по-малко от предни години.