Родители от цялата страна излязоха на национален протест за увеличаване на майчинството и детските надбавки.

Акцията, организирана благодарение на социалната мрежа Фейсбук, се проведе от 12 ч. пред общините в над 20 града. В София демонстрацията се състоя пред сградата на Народното събрание.

„Не може минималният праг на бедността да е 290 лв., а парите, отпускани от държавата за отглеждане на дете от 1 до 2 години (необходима не на едно лице, а на двама - майката и бебето) да е под него - 240! Тотален абсурд! Нека всички, които искат по-добро бъдеще за България, да се включат!”, гласи коментар в групата на протестиращите във Фейсбук.

Десетки майки с бебета се включиха в мълчалив протест пред община Варна. Протестът се охраняваше от служители на областната дирекция на МВР.

Около 50 майки се събраха и пред сградата на общината в Пловдив. Част от лозунгите, които родителите издигнаха, гласяха: "Искаме увеличениe на детските надбавки на 50 лева", "Достойното съществуване на майка с дете с 249 лева е невъзможно за нашите деца – за децата на България, за нашето бъдеще".

Протест се проведе и в Добрич. Снимки изпрати потребител на рубриката „Аз, репортерът”.

Майките настояват обезщетението за отглеждане на дете до 2 години да се обвърже с минималната работна заплата, която от 1-ви януари се увеличава на 310 лева. Техните желания включват също – увеличаване на детските надбавки за всички деца, без обвързване с минималния доход на семействата.

Проектобюджетът за 2013 г. от своя страна не предвижда подобни промени. Според него детските надбавки остават 35 лв. на месец.

"Няма социален министър, който да не иска такова увеличение. Друг е въпросът, че ние правим едни анализи, които са реалистични, които показват дали действително можем да го направим, защото не искаме да създаваме лъжливи очаквания у хората”, коментира зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова.

Родителите се обявиха също за по-леки кредитни условия за семейства с деца до 18-годишна възраст. Те настояват за по-добри условия в яслите и детските градини. Според тях Кодексът на труда също трябва да се промени, така че майките с деца под 8 години да имат повече права, свързани с гъвкаво работно време, намален или половин работен ден.

Главната цел според организаторите е да се насърчи раждаемостта и отглеждането на деца от средната класа. Миналата седмица социалният министър Тотю Младенов изказа готовност да изслуша родителите, като обяви нова дискусия относно платеното майчинство - дали то да бъде намалено или да запази сегашния си период от 410 дни.

Ако сте участници в протестите очакваме вашите снимки и кадри в рубриката „Аз, репортерът”.

Можете да се включите в нашата анкета по темата: