Кой драска стените и фасадите в градовете на България? Кои са „стрийт арт” художниците, какво е „бомбинг”, какво е „таг” и какво е чиста вандалия на езика на хората, които правят стените да изглеждат по-шарени, а често и по-грозни?

Три вида са хората, които драскат стените, фасадите и всичко наоколо. Тези, които рисуват са графити художниците. Те възприемат произведенията си като изкуство и се стремят да правят красиви неща. 22-годишният специалист по компютърни мрежи Велизар Тончев е графити художник.

„Границата между драсканицата и изкуството е, че това е някакъв вид вандалия, а това е изкуството - то изразява човека, който го прави и някак си трябва да се уважи и все пак е положен труд. Това въобще не е лесно да се направи. В това е вкарано послание дори”, казва Велизар.

За разлика от его, законите не правят разлика между красиви и грозни рисунки. Писането по стените, по фасадите и по паметниците е вандализъм и е забранено. Затова „стийт арт” художникът е прекарал денонощие в Районното, в името на изкуството.

Вторият вид драсканици са „таговете” - инициали по прясно боядисаните фасади. Авторите им се наричат „бомбъри”.

Много графити художници са започнали кариерата си с „бомбинг”. Ако прясно боядисаната ви стена е надраскана с „тагове”, като успокоение по-добре приемете, че това може да са първите стъпки в кариерата на бъдещ „стрийт арт” художник.

Третият вид драсканици е презиран не само от собствениците на надрасканите сгради, но и от графити художниците и дори от „бомбърите”.

„Това е вандалията, Ултра ЦСКА, това са футболните фенове, това няма нищо общо с графитите”, обяснява Велизар.

Драсканици от футболни фенове, изпълнени с омраза са най-разпространяващите се надписи в градовете напоследък. Столична община също търси варианти да спаси средата от грозните послания.

„Знаете, че разработихме и предложихме един вариант с използването на покритие на сгради или фасади, което не позволява използването на графити или, ако това се случи, може да бъде много лесно почистено. Това го направихме на сградата на Софийския университет”, коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Драсканиците по стените родиха и специфичен бизнес. Повечето фирми за почистване вече предлагат услугата „Премахване на графити”, както и нанасяне на антиграфити слой върху фасадите. С този слой драсканиците са махат лесно, бързо и евтино.

Велизар е участвал в официални графити инициативи на общината, но признава, че философията на „стрийт арт” изкуството предполага то да остане малко или много нелегално. Затова той се надява само грозните надписи по стените да изчезнат, но не и графити рисунките.