През последните две години 27 културни и исторически обекта у нас са възстановени с европейски средства, цели 120 млн. лева. Още поне толкова са паметниците и другите обектите, направени изцяло с дарения. Къде обаче е границата между автентичното и бутафорията?

Отговорът на този въпрос търси в bTV репортерите Денислав Борисов във филма от поредицата bTV Репортерите "Кич! А без хич?", който може да видите в неделя.

Ето няколко предложения в аванс:

Мезек

С уникалната си история преди пет години Мезек печели проект за европейско финансиране. Вложени са 3 млн. лв, а обновените места са пуснати през лятото на 2013 г. Пред портите на крепостта обаче се появи лагер – шатри връщат хората назад във времето, а пластмасови кукли с различни облекла приветстват туристите.

Снимка: bTV

Хората могат да стрелят с лък, да седнат на трон, да се снимат с рицари... И тук нишката сякаш се къса – какво е общото между древната крепост и бутафорните пластмасови кукли?

Хасково

Ако има град в България, в който да са направени най-много нови паметници в последните години, това със сигурност е Хасково. През 2005 г. издигната тук статуя на Богородица дори влезе в "Книгата на рекордите на "Гинес" като най-голямата в света.

Снимка: bTV

Оттогава в града се появиха още няколко – паметник на завистта, на пъпеша, на Баба Яга. Всички те са по идея на досегашния кмет Георги Иванов.

Кракра

3 млн. лева от Европа са инвестирани тук, а 20 хил. посетители са дошли само за последната година. С парите е оправен пътят, направени са алеи и една странна възстановка на крепостните стени.

Снимка: bTV

Според повечето историци именно направеното на Кракра е най-лошият пример за усвояване на евросредства на всяка цена.

Ново село

Направеното с дарения не претендира за достоверност, но пък и няма как да бъде контролирано.

Снимка: bTV

Затова много са критиците и на това място – преди няколко години на кмета на Ново село Тодор Атанасов му хрумва да създаде т. нар. Музей на сътворението на света на открито – така на хълма над селото се появяват динозаври, маймуни, неандерталци до военна техника и имитация на ядрена ракета.

Леденика

Направеното при Леденика засега няма изгледи да влезе в кинофестивалите, но пък вече цяла година не излиза от устите на хората. На практика проектът е рожба на два кметски екипа от две противопоставящи се политически сили, които не спират да си прехвърлят отговорността.

Снимка: bTV

"Развлекателен парк "Леденика" струва над 5 млн. лева, като освен евросредства тук са вложени и малко общински пари.

Къде бутафорията е взела връх над автентичното?