Има изключително добри български филми в последните десетина години, но те не могат да пробият, не защото не са добри, а защото системата на разпространение не го позволява.
Това каза проф. Станислав Семерджиев – ректорът на Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, в предаването „120 минути“ по bTV.
Би трябвало да влагаме много големи средства за създаване на цялостна кампания за разпространение. Има качество, което просто няма как да покажем на света, добави проф. Семерджиев.
По думите му българският фолклор и изкуство са изключително ценна стока и може да се продават, ако има кой да иска да ги продава.
Изложби като тази в Лувъра са „бяла лястовичка, отделни, разпокъсани явления“, резултат от нечия самоинициатива. Важно е да има цялостно изградена държавна политика за българската култура, смята професорът.
Наскоро НАТФИЗ започна кампанията „Учи в България, завладей света“, в която рекламира ученето у нас, а не в чужбина. Помолен да я коментира, проф. Семерджиев посочи, че „българското образование е на световно равнище“.
„Това, което научих в България, беше основата, която ми помогна да продължавам и до ден днешен да пътувам по света“, посочи той.
Проф. Семерджиев е изпълнителен директор на Световната асоциация на филмовите училища.
Познавам образованието поне по кино и телевизия в света, мога да кажа, че България е на много добро равнище, каза още ректорът.
Той призна, че има парадокс – високо ниво на образованието и ниски заплати на преподавателите, но „очевидно няма да се промени скоро, защото правителствата нехаят за културата“.
Вижте целия разговор във видеото.