След серията от терористични актове разговорът с децата е важен, съветват психолозите. За това призовават и от асоциация „Родители“.
Според психолозите с децата трябва да се говори още в ранна възраст, за да разграничават доброто от злото.
„Те трябва да са наясно, че това е част от живота. По-важното е как да ги възпитаваме превантивно“, обяснява детският психолог Димитрина Проданова.
Според нея основни акценти в диалога с децата трябва да бъдат вниманието, толерантността и истината.
11-годишният Виктор Николов научава терористичните актове в Брюксел от новините по телевизията.
„Беше интересна новина за мен, загледах се за атентат ми се стори доста страшен“, споделя той.
През 2012 г. момчето и семейството му се намират на километър от взрива на летището в Сарафово. От този момент разговорите за тероризма стават неизменна част от деня им. Случилото се в последните дни поражда нови въпроси.
„Разпитах мама разни неща – как са успели? Беше ми странно в столицата на Европа, както наричат Брюксел, как са успели да влязат“, казва Виктор.
„Говорихме за това колко загинали има, дали има българи, защото пътуваме много, има българи из цяла Европа и това си става реална заплаха“, обяснява майката Кристина Николова.
Темата за тероризма е актуална и сред връстниците на Виктор. Пародийни клипчета с терористи набират все повече популярност в интернет.
„Опитвам се да го науча, че това не е хубаво, не бива да се толерира, не бива да му се радват в училище, да го имитират по някакъв начин, защото е много опасно и много страшно“, казва Кристина.