35-годишният Лъчезар Найденов, който стреля по съседна къща и по полицаи в Горна баня, преди да се предаде след 10-часова обсада, страда от шизофрения поне от 15 години, като последните години болестта е придобила тежка форма.

Според запазения архив мъжът е лежал в психиатричната клиника в Курило десет пъти за период от две години. През 2010 г. е хоспитализиран за последно в лечебното заведение. Оттогава той е спрял да ходи на задължителните периодични прегледи в заведението. Това поставя под съмнение дали Лъчезар е приемал редовно лекарства за шизофрения, защото те се изписват при преглед.

В България няма законов механизъм, който да задължи Лъчезар Найденов да посещава редовно специализирани заведения. Всичко е пожелателно, такава е ситуацията с всички психично болни. Още няма и национален регистър на психично болните. Не е и ясно и какъв е техния брой.

Пациентът

Лъчезар Найденов е добре познат на лекарите в Курило, които споделят, че през престоя му в лечебното заведение не е имал агресивно поведение. „Лежал е няколко пъти от 2009 г., преди това нямаме данни, защото архивът е бил наводнен”, обясни началникът на Второ мъжко отделение в клиника „Св. Иван Рилски" д-р Иван Михайлов.

Проверка на bTV установи, че въздушният пистолет „Рид 2”, който използва психично болният мъж, се продава на свободен достъп. „За да си го закупите, трябва да имате навършени 18 години и лична карта. Обикновено се купува за стреляне по мишени. Не е силен - да кажем стъкло може да счупи, защото ударът е концентриран, но по принцип не е нещо опасно за човека”, твърди Александър Тодоров, който е управител на оръжеен магазин.

Случаят с барикадирал се с оръжие психично болен мъж се повтаря. По подобен начин, само преди година, Петко Петков от Лясковец уби спецполицая Емил Шарков и рани още трима. „Не знаех, че е изкарал курсове за ловджия, за тези пушки, тези чудеса. Искаха тогава наистина да го освидетелстват в психиатрия, но майка му събираше подписи, че няма и се отказаха. Принудително, защото водиха дела със своите комшии и туй беше причината”, разказа пред bTV тогава приятелят на Петко Николай Чонаков.

След това стана ясно, че с оръжие може да се сдобие всеки, дори нестабилният. Нужно е само медицинско удостоверение, че не е психично болен, а то оказва се издава лесно. „За да разберете дали лицето Х е лекувано от опасно психично заболяване, трябва да се обадите на общо 50-сет психиатрични лечебни заведения. За да се преустанови тази практика, трябва да бъде създаден единен регистър на психично болните”, обясни д-р Иван Михайлов от клиниката „Св. Иван Рилски”.

„Този проблем е хроничен - като излязат, няма кой да се грижи за болните. Трябваше да се създаде регистър, но това не се случи”, коментира националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова.

Реформата в системата буксува от години. bTV потърси Здравното министерство за коментар, от там отоговориха писмено, че заради забележки от страна на Националналната псиахтрична асоциация, законът още не е готов.