"Хакерите", които разпространиха лъжливо съобщение, че формацията на Меглена Кунева излиза от управлението, са използвали общодостъпен чешки сайт, за да изпратят фалшивия имейл.
Освен "emkei.cz", в интернет има още хиляди подобни уебсайтове. Регистрацията и изпращенето на фалшиви съобщение отнема по-малко от минута, като не се изискват големи компютърни познания.
За сметка на това възможностите за измами и измислени новини от името на партии и институции са неограничени.
Уебсайтът Emkei позволява да се изпрати фалшив имейл от името на всеки. Адресът на подателя уж е истински, но в настройките на съобщението, лъсва измамата.
Номерът не работи с всички пощи. Фалшиво писмо може да се изпрати от името на правителството ни, но не и имейла на министерството на финансите. Той се оказва по-добре защитен от този на Движение България на гражданите.
„Собственикът на домейна, в случая партията, която е собственик има т.н Central Policy - отсреща сървъра да провери, дали сървъра, който праща е оторизиран”, пояснява компютърният специалист Стефан Ламбрев.
Няма никакви технически доказателства, но според движението на Кунева имитацията на техния стил в писмото е толкова добра, че сигурно идва от техните партньори.
Според анализаторите при всички положения фалшификатът е подла постъпка.
„Изразява безсилието както на тези, които не са успели да реагират адекватно и навреме, така и на тези, които се опитват да ги принудят да реагират адекватно и навреме”, смята политическият анализатор Арман Бабикян.
Антимафиотите още от вчера разследват случая. Наблюдателите припомнят, че първото подобно фалшиво писмо е отпреди 13 години, когато медиите получиха мейл за разпускането на БСП.
Фалшивите прессъобщения имат съвсем реални последици и то не само политически. Преди две години медиите се хванаха на фалшив имейл, според който шведска компания е била купена от гигант в мобилните технологии. В резултат акциите шведската компанията скочиха двойно само за ден.