Десетки граждани се включиха в протестното шествие от Централна гара до Министерски съвет в София срещу приватизацията на „БДЖ Товарни превози", организиран Гражданска инициатива „За обществен и релсов транспорт” в събота.

Протестиращите отново настояха държавата да смени позицията си за продажбата на компанията и припомниха, че последният срок за подаване на документи от страна на кандидат-купувачите до Агенция по приватизация и следприватизационен контрол е 12 март.

За пореден път те изтъкнаха като причина за лошите финансови резултати некадърното управление, а не губещите линии. Според тях влаковото разписание принуждава пътниците да ползват автобусен транспорт.

Координаторът на Гражданска инициатива „За обществен и релсов транспорт” Веселин Кирев заяви пред БГНЕС, че приходите от приватизацията на „Товарни превози” няма да покрият и една седма от дълга на БДЖ, който по думите му е над 700 млн. лв.

Протестиращите настояват и за приемане на мораториум изобщо върху продажбата на активи на БДЖ, както и за незабавно внасяне на резервни части и ремонт на подвижните състави, собственост на железницата. Те настояват и за създаването на Надзорен съвет на БДЖ с участието на служителите на компанията, така и на пътниците и на общините.

Сред исканията им са и идеите да се направи пълна финансова ревизия на БДЖ и да се работи за сливането на НКЖИ и БДЖ в една обща компания.

От инициативата увериха, че не са свързани с политически партии и не приемат темата за приватизацията на БДЖ да бъде „вадена" предизборно, а през останалото време да тъне в забрава.

Срещу приватизацията на БДЖ се обявиха и протестиращите във Варна и Бургас. В морската столица шествието тръгна от Общината, където бе почетена паметта на Пламен Горанов, продължи към сградата на „Енерго-про” и накрая приключи на жп гарата.

„Не може нещо, което минава през Азия, влиза в Европа и излиза в Азия да го изкарат на загуба за да могат да си го вземат без пари. После те да лапат. Няма да стане тази работа, няма да го допуснем,” коментира един от протестиращите Николай Пеев.

С викове „Искаме си БДЖ" около 30 протестиращи варненци забавиха с десетина минути потеглянето на влака от Варна за Добрич от гарата в крайморския град. Те застанаха пред влака и седнаха на релсите. Влакът за Добрич по разписание трябваше да потегли в 12.40 часа.

В Бургас около 60 души скандираха в шествие по централните улици. Според тях евентуална приватизация на железопътния транспорт ще доведе до масови съкращения на работни места и до пълна загуба на социалните придобивки на пенсионери и ученици.

Протестиращите срещу монополите приеха декларация, в която поискаха мораториум върху всички концесионни сделки до избирането на нов парламент.