Гражданска инициатива "България без дим" и неправителствената коалиция "За живот без тютюнев дим" организираха митинг "Забрана без отмяна… елате на езерото Ариана!" днес от 11 ч. Дошлите обаче бяха около 100 души.

Събитието бе под надслов "Пушачи и непушачи заедно в подкрепа на забраната". Интересното е, че в последните дни много туристически организации, хотелиери и ресторантьори също застанаха зад ограничителния режим и се разграничиха от колегите си.

57 милиона лева по-малко са влезли в държавната хазна от сферата на услугите само за месец ноември. Според собственика заведение Йордан Дичев определени хора от бизнеса изкривяват подобни данни, за да постигнат целите си. Той държи в неговото заведение да не се пуши.

"По никакъв начин забраната няма отношение към бизнеса. Според мен собствениците на заведения трябва да се концентрират към други конкурентни предимства, които имат, да си подобрят като цяло обслужването и асортимента, който предлагат, а не да либерализират пушенето", категоричен е той.

От няколко дни се заговори у нас да влезе в сила т.нар. гръцки модел - пушачите да плащат допълнителна сума, за да пушат в заведението. bTV провери каква е практиката в южната ни съседка. Бизнесът, както нашият, недоволства срещу забраната.

Промените в закона за туризма, с които бизнесът у нас иска да заобиколи забраната за пушене на закрито, всъщност връщат старият режим на разделение на заведенията на зали за пушачи и непушачи. Собствениците на заведения обаче вече обмислят вариантите си. Единият е да преместят бизнеса извън България.

По-рано през седмицата над 150 души се събраха на площад "Независимост" в столицата на протест против отмяната на забраната.

Междувременно рекордните 60 000 българи решиха да прекарат предстоящите коледни и новогодишни празници в съседна Сърбия, където пушенето на закрито все още е разрешено.