Проект на здравното министерство за обучение на специализанти е пред провал. Въпреки кризата за млади лекари у нас, от близо 10 милиона лева до този момент са усвоени по -малко от 3. Разликата от парите по програма „Нови възможности за лекарите в България" трябва да бъде върната на Европа до края на годината.

Всеки млад лекар, който е одобрен по проекта получава стипендия от 450 лева месечно. Парите са жизнено необходими за специализантите. Много от тях не получават пари срещу труда си, в най- добрия случай им се плаща по две минимални работни заплати.

От тази сума всеки месец те плащат на държавата по 180 лева за обучението си. И така в края на месеца те взимат до 500 лева. И въпреки кризата за млади лекари и наличието на средства по европейския проект, здравно министерство отказва на 115 медици стипендията.

Един неодобрен лекар

Доктор Кристина Кастрева е сред неодобрените лекари за евро стипендия. Младият специализант по неврология, който не получава заплата, разчита на парите отвън, за да плаща обучението си.

„Oще когато завърших университета мои познати ми бяха казали, че не познават някой, който да не е одобрен...”, споделя тя.

Здравното министерство обяснява, че класираните са само първите подали заявления. Сега пари за всички кандидати нямало, защото социалното министерство ограничило плащанията. Причината-ведомство предварително им изпратило разчети с по-малък брой кандидати.

„Два пъти бяха намалени местата за финансиране, от 1000 на 700 и до 650 места за финансиране. За да има неусвояване на средства, на ниво държава”, посочи експертът в дирекция „Европейска координация” на Министерство на здравеопазването Катя Ивкова.

Така губим лекари

На този фон почти във всички университетски болници има недостиг на специализанти.

„Най-много специализанти има в Германия. Там има лесен достъп до специализация и високи ниво на заплащане”, коментира д-р Костадин Ангелов, изпълнителен директор на Александровска болница.

Ако ситуацията за младите лекари не се промени, и д-р Кристина Кастрева е готова да напусне страната ни: „Това са шепа хора, които са решили да останат, да градят кариера е държавата..защо те не са стимулирани по никакъв начин?!”

По данни на здравното министерство, в момента специализантите у нас са 3200. За сравнение, в Германия българските специализанти получават от 2500 до 5000 евро месечно. Затова и 80 процента от завършилите медицина у нас, избират да продължат обучението си в чужбина.