Сини прожектори осветиха президентството в подкрепа на благородна кауза. В Световния ден на информираност за аутизма, кампанията „Говори аутизмът - освети в синьо” за пореден път напомни, че заболяването се превръща в глобален проблем.

България е втората европейска държава, която се включва в инициативата. През 2012 г., в син цвят светна Националната библиотека, през 2013 г. – Националната художествена галерия, през миналата година - Софийският университет.

Затворете очи и си представете, че живеете в свят, в който никой не ви разбира – не говори езика ви, не знае правилата на игрите ви, не може да усети как се чувствате. Светът на аутистите е такъв. В него живее и 5-годишният Борис.

Когато е на 3, специалистите казват, че Борис има аутизъм.

„Не знаеш какво правиш оттук нататък, няма информация. Тоест в България, там където диагностицират аутизъм, това, което ти казват, че трябва да правиш, е да го водиш на логопед. Това е”, обяснява бащата на детето Генчо Данабашев.

Вече две години Борис посещава специализиран център. Там по три часа всеки ден специалисти работят с 20 деца като него. И напредъкът е огромен. Боби казва вече първите си изречения.

Александър Радонов е детският психолог в центъра. За него рецептата за децата е кратка: усилия, спокойствие и любов. „Не бива да им правим мечешка услуга и да ги жалим, а да ги подтикнем да развият потенциала си, който не е малък”, обяснява специалистът.

Малко по-рано през деня, в Южния парк се запознахме със 17-годишния Мишо, който мечтае да стане спортен журналист.

Той отправи специално послание чрез ефира на bTV: „Днеска е един много специален ден, днеска е денят на аутизма. Надявам се вие хората да разберете какво е този ден, защото ние аутистите сме много различни от вас. Искам вие - различните хора, просто да дойдете и да ни кажете: Ей здравей, как си”.

Точна статистика за броя на децата с аутизъм у нас липсва. За миналата година официално регистрираните с това състояние българи са 420.