Днес България се прекланя пред хилядите жертви на клането в Батак през 1876 г. При потушаването на Априлското въстание, турският башибозук избива в градчето хиляди българи.
Много хора се поклониха пред паметта на новомъчениците в баташкия храм „Света Неделя”.
Храм „Св. Неделя” е единствената сграда, която е оцеляла при опожаряването и клането в Батак. Там са се били събрали жени, деца, мъже. Майките са издълбали с ръце кладенец, за да търсят вода за децата си.
Всички в Батак познават Христоско Богданов. Неговият дядо е 8-годишен, когато започва клането. Останалите от семейството му са убити, защото отказват да се потурчат.
„Никой не се поддава. Всичките предпочели смъртта, но да запазят своята вяра. Баба му го скрива под самия сукман. Тя поема всичките удари от ятаганите на башибозука. Така той успява да се спаси”, разказва Богданов.
При потушаването на Априлското въстание, родственичка на дядо Христоско търси спасение в баташкия храм. Турците нахлули вътре, но един я харесал и заповядал да му стане жена.
„Тя отказва и тогаз насила вземат да я теглят. Но тя извадила, баташките жени носели винаги една ножка, нападнала турчина и го убива. Тогава я съсичат”, разказва Богданов.
140 години след баташкото клане, родственици на жертвите запалиха свещи в храма-костница. Той е бил последната крепост на българите, търсещи свобода и пазещи своята вяра.
Не само България се прекланя пред паметта на Баташките новомъченици. С решение на Светия Синод, Руската православна църква също почита паметта на Баташките и Новоселските мъченици.