Най-добрият начин да се ориентираме кое сирене е истинско е по цената – по този начин шансът да допуснем грешка е минимален. Сирене под 8-9 лв. няма как да е истинско. Това заяви председателят на Асоциацията на млекопреработвателите у нас Димитър Зоров в студиото на „120 минути” по bTV.

По думите на председателя на Асоциацията на млекопреработвателите изчисления показват, че купуването на истинско сирене би излязло с около 0.50 лв. на ден за бюджета на средностатистическо семейство. „На месец това прави 15 лв. Но по-добре да инвестираме в здраве, отколкото по-късно да плащаме за болници и лечение”, коментира той.

Снимка: iStock

„Решихме да подкрепим исканията на млекопроизводителите. Ще поискаме от държавата изцяло да забрани употребата растителни мазнини в млечните продукти”, каза Зоров.

Според него качеството на продуктите по БДС са по-сигурно, защото те минават през по-обстойни проверки. „У нас контролът е много занижен”, подчерта експертът. Асоциацията на млекопреработвателите призовава към контрол не само в мандрите, където според тях проверките са предизвестени, но и в магазините. По думите на председателят на асоциацията в голямо предприятие винаги може да се скрие нещо, но в магазина – на витрината – не.

Във връзка с разпространената информация, че 60% от сиренето у нас съдържа растителни мазнини, Зоров заяви, че няма как някой да притежава подобни данни, защото у нас нникой не поддържа подобна статистика.

Снимка: iStock

Зоров отрече да има картел на цените на млякото. „Как биха могли 240 предприятия да влязат в картел. Освен това всеки месец Министерство на земеделието и храните разпространява официалните цени”, коментир той.

Кои са по-облагодетелстваните производители на млечни продукти у нас – разберете в цялото интервю: