Очаква се православни и католици да празнуват заедно Възкресение Христово през 2016 г. Предложението е отправено от папа Франциск. Отговор от Източната църква ще бъде даден след Всеправославния събор в Истанбул през 2016.
Общото празнуване ще настъпи, когато се премахне разминаването от една седмица между честванията на източното и западното християнство.
Със синхронизирането на честванията ще се сложи край на анекдотите за двете чествания. Теологът Костадин Нушев коментира пред bTV за абсурдността на мълвата, че когато православен и католик се срещнат се питат: „Твоят Христос възкръсна ли?”
Нищо от Пасхалното богослужение няма да претърпи промяна както за православните, така и за католическите свещеници.
Но за някои семейства в България, подобна промяната би спряла двойното честване на най-големия християнски празник. Семейство Чалъкови от Калояново например вече 18 години боядисват яйца по два пъти.
Светият синод все още не е дал официален отговор на предложението за общ Великден. Вселенският патриарх ще се срещне с главата на Римокатолическата църква във Ватикана в края на месеца - на Петровден, и може да излезе с отговор още след тази среща.
Според отец Иван Топалски, свещеник в храм „Св. Андрей Апостол" в с. Калояново, общото честване на най-големия християнски празник би било добро свидетелство за обединението на вярата на всички християни.