Първо искам да благодаря на Вас, на екипа на „120 минути”, че ми предоставихта време и внимание по въпрос, касаещ здравето на много хора в България.
От няколко години съм представител в нашата страна на една от водещите клиники от Израел. Преди малко повече от година съвместно с моите партньори от Израел обсъдихме възможността да създадем медицински център в България за имуно- и клетъчна терапия, който от една страна да обслужва пациенти от България, търсещи до този момент варианти на лечение в чужбина, а от друга страна да привлече пациенти от Европа, страдащи от тежки заболявания.
Като образец за създаването на такъв медицински център щеше да послужи отделението за костно-мозъчна трансплантация и клетъчна тепария в същата тази израелска болница. Медицинският център в България щеше да съдържа отделение за ракова имунотерапия, отделение за костно-мозъчна трансплантация и най-важното изследователска лаборатория за обработка на стволови клетки. Изследователските дейностите в този център щяха да бъдат съсредоточени в следните области: разработване на туморни ваксини, ракова имунотерапия, генна терапия срещу онкологични заболявания и генетични нарушения и разработване на иновативни методи за лечение на автоимунни заболявания.
Каква щеше да бъде ползата за България и за българските пациенти от създаването на един такъв център?
Например в момента лечението с трансплантация на костен мозък в Европа струва между 140 000 и 160 000 евро. В България това лечение щеше да струва не повече от 50 000 лева. Не говоря за възможностите за лечение, макар и експериментално, на заболявания като мултиплена склероза, латерална амилотрофична склероза, будна кома и много други.
Тъй като по това време беше открита мярка по оперативна програма към Министерството на икономиката, а именно ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013г – „Внедряване на иновации в предприятията”, заедно с моите партньори от Израел решихме да участваме с наш проект за получаване на финансиране. Ръководител на проекта беше проф. Рувен Ор – водещо име в областта на костно-мозъчна трансплантация, раковата имунотерапия, и имунобиология в световен мащаб. Като парньори по този проект бяха привлечени Медицинския Университет-София и Университетска болница "Св. Иван Рилски". Сигурно не ви е трудно да се досетите, че проектното ни предложение не получи достатъчен брой точки, за да отиде на етап финансиране. Най-вече от чисто любопитство решихме да погледнем в сайта на Министерството на икономиката какви проектни предложения бяха одобрени за финансиране. Бих искал да ви запозная с някои от проектите, които ни направиха най-силно впечатление:
•Внедряване в производството на иновативна луксозна опъковъчна кутия- 1 300 000 лв.
•Нови конкурентни предимства чрез внедряване на иновативна стойка за слънчобрани- 290 000 лв.
•Внедряване на иновативна хотелска брава-250 000 лв.
•Внедряване в производството на иновативна капачка за бутилирани напитки -близо 3 000 000 лв.
•Внедряване в производството на иновативна електрическа ключалка.
А един от проектите не можах да разгадая какво представлява и поради тази причина се нуждая от помощ: „Иновативна реализация на креативност и професионализъм“ - 430 000 лв. Ако някой може да ми разшифрова това изречение, моля да го направи. Като четях за луксозните опаковъчни кутии, за чадърите, за хотелските брави, най-искрено се притесних за китайската икономика. С внедряването в производството на тези продукти в България аз смятам, че се справихме по всички линии с китайската конкуренция. А и програмата е точно такава - повишаване на конкурентоспособността
на българската икономика.
От 50 години живея в България и през последните 25 години съм свикнал на много неща. Лично на мен така създалата се ситуация не ми направи впечатление, но моите партньори от Израел бяха шокирани. Може ли луксозните опаковъчни кутии, слънчобраните и хотелските брави да бъдат поставени над здравето на хората, лечението на трудно лечими заболявания, създаването на ваксини за борба с рак. Разбира се, от уважение към моите партньори реших да тръгна по дългия път с писма до съответните институции.
Единственият отговор, които получих, беше от Министерство на икономиката, а именно, че проектно ни предложение не е получило необходимия брой точки най-вече поради финансовите показатели на фирмата, която е участвала в проекта. В първият момент това, което си помислих бе, че в такива проекти може да участват компании с достатъчно големи финансови възможности, така че да могат да дадат съответните комисионни, които се изискват от тях за допускане на техните проекти. Всичко това, което ви казвам до този момент щеше да бъде много смешно, ако не бе тъжно.
Дотук с историята, следват въпросите:
Първият ми въпрос е към г-жа Ели Милушева, главен директор на Дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерство на икономиката и енергетиката: г-жо Милушева, защо комисията от 20 души, която беше назначена първоначално по тази оперативна програма, беше сменена в последния момент? Разполагам с информация, че много от приетите проектите в първоначалния списък са били сменени с други от новата комисия? Това означава ли, че сте обслужвали нечии интереси?
Към Министъра на икономиката и енергетиката в оставка - г-н Драгомир Стойнев: Г-н Министър, защо въпреки многобройните сигнали за корупция в тази оперативна програма, не прекратихте тази мярка, както прекратихте преди два месеца последната мярка „Модернизация на предприятията“?
Към министъра на здравеопазването д-р Таня Андреева: Г-жо Министър, защо не намерихте време през тези 6 месеца, откакто се запознахте със създалата се ситуация, да съберете във Вашия кабинет всички заинтересовани страни, за да се обсъди възможността този проект да се реализира в България, включително и с намирането на външен инвеститор, в отговор на писмо от наша страна и от страна на директора на Александровска болница?
Към вицепремиера г-жа Даниела Бобева: Г-жо Бобева, когато преди 8 месеца във вашия кабинет се запознахте с проекта, Вие обещахте, че в рамките на една седмица ще имаме пълна подкрепа от страна на правителството за реализирането на проекта, тъй като това е проект, който би спестил много пари на държавата, изтичащи по линия на лечение на български граждани в чужбина. Г-жо Бобева, сега в края на Вашия мандат като вицепремиер, не се ли чувствате неудобно от ситуацията, в която Ви поставиха Вашите подопечни министри?
Към г-н президента Росен Плевнелиев, който беше и основната причина да бъда днес в студиото на предаването „120 минути” и да поискам думата. Преди два дни г-н Плевнелиев каза, че в момента българската икономика трябва най-вече да се съсредоточи върху иновациите и новите технологии. Г-н президент, в момента аз и моите партньори от Израел сме изправени пред възможността да реализираме този проект в Гърция. Само в рамките на два месеца там се намериха отговорни хора на отговорни длъжности, които изявиха желание да помогнат за осъществяването на този проект.
Г-н Президент, ще позволите ли това да се случи?
*Публикуваме текста на д-р Анастас Циканделов без редакторска намеса. Скоро на btvnews.bg oчаквайте отговорите на въпросите, които той отправи към държавните институции в предаването „120 минути”.