Повечето пациенти с шизофрения в България нямат достъп до рехабилитация. У нас не е изградена добра система от грижи и адекватна подкрепа за болните. Това съобщи националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова. В ръководената от нея клиника в Александровска болница бяха демонстрирани някои от съвременните терапии за пациенти с шизофрения.

Приблизително 1% от хората развиват в някакъв момент от живота си шизофрения. Сред най-неприятните последици за болните не е самото състояние, а негативното отношение на околните.

„Един от големите митове е, че хората с шизофрения са опасни и агресивни. Има много изследвания, които показват, че те не извършват повече престъпления, отколкото така наречените здрави хора”, казва проф. Миланова.

От 2 години в клиниката по психиатрия в Александровска болница се прилага комплекс от съвременни терапии, които включват рисуване, музика, танци, спорт. Според една от 25-годишните пациентки на клиниката, всичко това е неделима част от лечението.

Музикотерапевтът Цветина Панайотова работи с пациенти от близо 2 години - като доброволец.
„Освен духовното удоволствие, което е за душата, тя има и чисто научно доказани и физически въздействия върху организма”, споделя тя.

Според специалистите арт терапията развива интелекта, повишава концентрацията и подобрява състоянието на пациентите. За някои от тях заниманията с изкуство стават хоби, което също им помага във възстановяването.