36% от българското население живее в лишения, материални ограничения и дори в крайна бедност. Това сочат данните на последното изследване на колектива за обществени интервенции и КТ „Подкрепа“, представени днес.

Според данните противно на твърденията, че населението е силно зависимо от социални помощи, се оказва, че броят на хората, които получават помощи, постоянно и драстично намалява и че всички правителства, без значение леви или десни, са водят политика за орязване на помощите.


Най-много са били орязани те през 2008 г. и миналата година.

Снимка: bTV

Така се оказва, че над 2,5 млн. българи са в тежко материално положение, 600 хил. са работещите бедни, 460 хил. души са толкова бедни, че никога не са плащали здравни осигуровки.

Снимка: bTV

Повече от 300 хил. българи са безработни без никакви доходи, нямат стаж и осигуровки.

Повод за изследването дава посланието от предизборната кампания на народната представителка от ВМРО Султанка Петрова, че 16-годишните ромки с три деца получават от държавата по 1100 лева на месец, докато българите изнемогват.

„Като помощ за оцеляване една жена получава от Агенцията за социално подпомагане 25,45 лв. помощ. Общият размер на социалните помощи е 255,45 лв. Виждаме, че разликата с първоначалната теза на депутатката за 1100 лева, е драматична“, коментира Ваня Григорова от Колектив за обществени интервенции.

Оказва се също, че според данните от преброяването в България, 19-годишните майки с по три деца са едва 273.

„Броят на майките от ромски произход е 128 или 47 % от всички. Заради 128 жени, които имат до три деца, бяха ограничени детските добавки в държавния бюджет“, каза още Григорова.

Доктор Петрова има собствени източници и не се отказва от тезата си.

Над 2,5 млн. българи са в тежко материално положение, 600 хил. са работещите бедни, а 460 хил. души са толкова бедни, че никога не са плащали здравни осигуровки.

Повече от 300 хил. българи пък са безработни без никакви доходи, без стаж и  без осигуровки.