По-късно излизане в пенсия, по-труден достъп до инвалидна пенсия и по-кратък период за изчисляване на болничен отпуск - това са само част от предложенията, които обсъжда експертен съвет към социалния министър.

Напоследък все повече се говори за това какви предложения дават експертите в този съвет и дали те могат да станат факт. Източник на bTV предостави всички предложения и анализи към тях – повече от 250 страници документи.

Предлага се възрастта за пенсиониране да се увеличава плавно за всички, като още от 2015 г. скочи с 4 месеца за работещите в най-масовата трета категория труд и с 6 месеца за тези, които работят при тежки условия, като миньорите, например.

Предлага се и въвеждане на пенсионна възраст за хората в специализираните ведомства - като полицаи и военни.

Ако идеите станат факт, по-трудно ще се получава и инвалидна пенсия. Предлага се въвеждане на допълнително условие, както и отпадане на възможността да се дава социална пенсия за инвалидност като втора пенсия.

Според предложението, увеличението с по 4 месеца на година на пенсионната възраст за трета категория труд ще започне от догодина и ще приключи в момента, в който възрастта за жените достигне 64, а за мъжете 65 години.

След това увеличението ще продължи с друга стъпка, така че през 2050 г. и двата пола да се пенсионират на 67 години.

Предложеното увеличение на възрастта за хората, които работят при тежки условия, е с по 6 месеца на година до 2029 г. След това увеличенето ще продължи със стъпката като за останалите. Тя ще зависи от продължителността на живота.

„Нормално е ние да следваме европейската практика, която почива на продължителността на живота и постепенно да увеличаваме възрастта за пенсиониране. Разбира се, това не трябва да става с резки стъпки, а плавно, за да се приеме от цялото българско общество”, коментира председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.

Предлага се от догодина хората, които ще се пенсионират с тежък труд, да имат право на две пенсии - от НОИ и от частен фонд, в случай, че са се осигурявали в него след 2000 г. Ако не са, ще плаща само НОИ.

Добавката за инвалидност се предлага да отпадне. „Не е редно. Все е някаква помощ за старите хорица. Отде да земеш, то нема от какво да земеш друго, че да си помагаш”, казва пенсионерката Пенка Петрова, която взема и инвалидна пенсия.

81-годишната жена е пенсионерка от 25 години. Наскоро заболява и се сдобива с правото да получава 18 лв. отгоре. Експертите обаче предлагат НОИ да спре да плаща добавката за бъдещите пенсионери. За тези в заварено положение като Пенка, предложението е тя да остане. При нужда от компенсации - те да се включват в интеграционните добавки за хората с увреждания.

Сред останалите предложения, които обсъжда експертният съвет, са обвързване на максималния осигурителен доход с минималната заплата. Предлага се той да е 8 или 10 пъти колкото нея. С това се предлага да се помисли за нов начини за изчисление на тавана на пенсиите, включително той да падне.

Експертите предлагат и по-кратки срокове за изчисление на размера на болничните, майчинството и обезщетението за безработица. Става дума за времето, което НОИ връща назад , за да види доходът и да сметне колко дължи.

Дали всички тези предложения ще станат реалност, зависи от следващата власт.