Криза в психиатричните болници. Лекари предупредиха, че тежкоболни пациенти може да се окажат на улицата заради недостига на пари в лечебните заведения. В момента на много места персоналът не достига. До никъде не стигат и парите за издръжката на болните.

Психиатричната помощ у нас от много време трупа проблеми. Хората, които работят в този сектор са сред най-ниско платените в здравеопазването. В момента лекари в психиатрични болници с дългогодишен стаж взимат заплата около 500 лева, медицинските сестри около 400, а санитарите 300. Това кара много хора да напускат.

В момента у нас има 12 държавни психиатрични болници, в които работят под 140 лекари и малко над 500 медицински сестри.

Тези хора през миналата година са се грижили за над 12 400, а през 2010-а за над и 12 300 души. Общият брой на леглата в болниците е над 2 400.

В най-голямата психиатрична болница в Раднево лекарите на хартия са 12, на практика са 5, а пациентите са 400. Само за последните 2 месеца са напуснали пет души.
Хроничен недостиг на кадри мъчи и останалите болници.

„Просто няма хора, тези който ни напускат ни напускат, нови не идват, затова съм обявила на борсите 11 сестрински и 4 лекарски места”, каза управителят на Психиатричната болница в Нови Искър Цветеслава Гълъбова.

Проблемът за ниските заплати е обсъждан и в здравното министерство. Имало и срещи с директорите на всички психиатрични болници.

„Още от първата среща на 6 юли на тях им беше ясно, че министерството ще направи максимално възможното, за да повиши заплатите на работещите там, както и всичко останало в рамките на възможното в този бюджет за тази година”, каза заместник-министър на здравеопазването д-р Минчо Вичев.

С колко и кога ще бъдат увеличени заплатите ще стане ясно до две седмици. Търси се решение и на проблемите с материалната база. Недялка Атанасова е главна сестра в болницата в Раднево. Работи там от 81-ва. Казва, че тоалетните за пациентите, не са ремонтирани от повече от 10 години.

Заради недостига на персонал, медицинските сестри в радневската психоболница дават 12-часови дежурства. Нощно време пък работят сами и отговарят за по две отделения.

От здравното министерство съобщиха, че през следващата година болниците ще могат да кандидатстват за допълнителни средства за капиталови разходи по проект, който ще се финансира от норвежкото правителство.

Ще бъдат намерени и допълнителни средства в нашия бюджет за най-належащите ремонти. Остава един проблем обаче, на който тепърва ще се търси решение – деинституционализацията на хората, които лежат в психиатричните болници. Скоро се очаква среща затова по инициатива на здравното министерство.