До две седмици фармацевтичните фирми ще намалят цените на медикаментите. Това договориха премиерът Бойко Борисов и здравният министър Стефан Константинов на среща с представители на фармацевтичната индустрия.
В същото време обаче, заради рокадите в здравната каса, пациенти останаха без животоподдържащи медикаменти.
Темата за цените на лекарствата също бе повдигната след скандалите и оставките в здравеопазването. Министър Стефан Константинов обясни, че формулата, която може да доведе до поевтиняване е промяната в ДДС за медикаментите, а от Синята коалиция поискаха ставката да падне до 9%.
Засега нито една фирма не се ангажира с точен процент на намалението. За чуждите медикаменти може да е между 5 и 10%. С колко ще поетинеят българските - ще е известно още следващата седмица.
Шефът на най-голямата фармацевтична компания у нас Огнян Донев обяви, че ще подходи социално отговорно и ще е готов със своите предложения за поевтиняване на медикаментите в рамките на три дни.
На срещата при Борисов днес е договорено да бъде променена и наредбата, така че касата ще може да договаря по-ниски цени за всички лекарства, които заплаща а не само за тези, които покрива на 100 процента.
Болни без животоподдържащи лекарства
Заради рокадите в здравната каса се бави разписването на протоколите им, алармираха пациентски организации. Около 2 хиляди пациенти на хемодиализа и бъбречно трансплантирани не могат да получат лекарствата, които се плащат от здравната каса.
Иван Димитров от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания алармира, че пациенти от цялата страна се оплакват, че касата не приема протоколите им.
„Всяко една такова забавяне подлага на риск живота и здравето им", каза Димитров.
Забавяне има и на протоколите на новите пациенти. Последен подпис върху документите поставя управителят на здравната институция.
От Надзорния съвет на касата коментираха, че причините за забавянето са административни. Очаква се до края на седмицата проблемът да бъде решен.
И парите за болниците предизвикаха бурни дебати
в Надзорния съвет. Някои прогнозни бюджети са намалени, но други остават необосновано високи. Все пак те бяха одобрени. Започва сключването на договори с болниците.
Дори членът на Надзорния съвет д-р Станимир Хасърджиев призна, че много въпроси и цифри за него са останали неизяснени.
Но разписал и гласувал "за" бюджетите на болниците, само защото иначе можело да се застраши функционирането на лечебните заведения.
От съвета искат след три месеца бюджетите да бъдат преразгледани.
„За съжаление методиката, с която се изчисляват бюджетите, се базира на разходите от последното четиримесечие на годината. Така някои болници, ако решат да злоупотребят, за последните 4 месеца дават високи разходи и на базата на тях им дават по-висок бюджет. Тази методика трябва да се промени”, каза Хасърджиев.