Онкоболна осъди Здравната каса на първа инстанция да плати 75 000 лева, заради отказ от финансиране на лечение в чужбина. Това е поредният случай, в който пациент печели дело срещу държавна институция за забавена или отказана терапия.

През 2008 г. за първи път пациент успя да осъди Здравното министерство за забавено лечение – това беше покойната вече Теодора Захариева, която се бореше с онкологично заболяване 13 години.

След този прецедент не минава и година без пациент да осъди държавна институция. И в момента има десетки дела, които са в ход.

Всъщност загубата за държавата от подобни дела е двойна - от една страна е задължена да плаща разходите за лечение и причинени неимуществени вреди. Другата загуба не се измерва в пари - и тя е влошеното състояние на пациентите.

Чиновник ли определя кой ще живее?

Един от пациентите, които съдят Здравното министерство и Касата е съпругата на Методи Методиев - д-р Нина Методиева. Преди почти 3 години тя научава, че страда от най-тежката форма на левкемия. По спешност е приета в болница в Солун, където и е направена химиотерапия, а по-късно и костномозъчна трансплантация.

„Държавата я съдим, защото не може един чиновник да определя в нашата държава кой трябва да живее и кой трябва да умре”, смята Методи Методиев.

Въпреки че в България никога не е правена същата трансплантация, Комисията за лечение в чужбина отказва да плати разходите. Касата пък отказва да плати за химиотерапията, въпреки че е животоспасяваща.

Една от водещите причини за забавянето на лечението на пациентите в чужбина идва от неясното разграничение - кога плаща министерството и кога касата.

„Прехвърлят си ги един на друг. Отказват да го гледат, пращат го на другия, той го връща и минават месеци. За съжаление в много от случаите хората не могат да чакат”, категоричен е д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

До сега един пациент е осъдил касата за 36 000 лева и още 8500 за съдебни разноски. Водят се още 3 дела.

От Здравното министерство не успяха да ни предоставят справка, но изплатените пари със сигурност са стотици хиляди левове.

„Държавата трябва да бъде тази, която да застава зад хората, които са работили в продължение на години и са си плащали осигуровките и са помагали други хора да живеят по-добре. Да бъде не мащеха, а майка”, смята Методи Методиев.

Съдебните битки за семейството продължават през есента.