Европейският парламент ще принуди авиокомпаниите и туристическите агенции да пазят пълен архив на пътниците си и техните резервации за период от пет години.

Гласуването на тази директива се обсъжда вече четири години. Въпреки това се очаква тази седмица мярката да получи одобрението на Европарламента. Това вероятно ще увеличи работата на авиокомпаниите тъй като те ще трябва да съхраняват голям обем данни.

Последните терористични атаки на летището в Брюксел ускориха процеса по събиране на данните от туристическите агенции и авиокомпаниите.

Рая Крумова, която е мениджър в такава агенция не се притеснява от мярката и смята, че това ще направи по-организирана и тяхната база данни.

Снимка: btvnovinite.bg

„До момента авиокомпаниите изискваха само по 6 месеца. Мога да заложа примерно до година назад, но при предварително запитване по резервацията”, коментира Крумова.  

Мирослав и Максимилиан Велкови пътуват за Испания и не се учудват от новите мерки.

„Не ме смущава, дано да имаме по-голяма сигурност”, смята Максимилиан.

„България Еър” съобщи за bTV, че спазва всички изисквания, закони и разпоредби. Освен това

новото изискване за архивиране на данните ще създаде допълнителен разход, но от фирмата коментират, че ще изпълнят всичко, защото е с цел максималната сигурност на пасажерите.

 

„За нас не е голямо препятствие просто трябва да сме по-внимателни като внасяме данните на пътниците. Преди беше за конкретни дестинации...например Америка, Канада, Русия...”, допълва още Крумова.

България изпревари законодателно европейската директива. Още в средата на февруари службите вече получават всички данни от резервацията и билета. Ако е платено с кредитна карта службите вече ще знаят дори и нейния номер. Агентите ще имат и достъп до пълния маршрут, мястото в самолета, пълна информация за багажа и други придружаващи пътници.

Данните се предават онлайн и се съхраняват от специално звено към ДАНС за срок от пет години.

И в момента туристическите компании пазят информацията за билетите по пет години.