Работодателите сами ще могат да преценяват дали има опасност за здравето на служителите във фирмата и ако има - как да я отстранят и колко ще им струва. Онлайн оценката е достъпна чрез нова функционалност на сайта на Инспекцията по труда.
В стерилизационното помещение на столична болница медицинските лица работят със специялни слушалки – антифони. Използват ги, тъй като е установено, че един от уредите, с който се борави там, създава шум над допустимия.
Системата, разработена от Инспекцията по труда за 14 млн. лв., е в помощ на работодателите имено в преценката им дали спазват изискванията за безопасен труд, какво още трябва да направят, в какви срокове и колко ще им струва.
Достъпът до системата е безплатен - тя е качена на интернет страницата на Инспекцията по труда с надписа „Превенция за безопасност и здраве при работа". „Помага да се ориентираме в законодателството по отношение на безопасните условия на труд, също така да знаем какво бихме могли да приложим като безопасни практики”, обясни пред bTV Спасена Илиева, която е санитарен инспектор на столична болница.
В стерилизационното помещение на тази болница е установено, че уредът, с който се изсушават различните изделия, създава шум над допустимия. Докато проблемът бъде изцяло решен, служителите работят с антифони.
„Благодарение на тези антифони се намалява вредното въздействие”, обясни медицинската сестра Галина Бонева.
Разработени са и кодекси за добри практики. В здравеопазването се препоръчва например специален кран, който да замести медицинската сестра при трудноподвижните болни. „Това са аксесоари, които улесняват работата на сестрите най-вече, защото реанимацията е място, в което постъпват и се обгрижват трудноподвижни пациенти”, обясни старшата сестра Галя Енчева.
Системата позволява още работодателят да провери онлайн дали даден риск за здравето съществува в дружеството му. Той отговаря на въпроси, а тя му прави план за действие със срок, отговорник и финансови разчети.
Разработката ще се ползва в цяла Европа. „Ще помогне не само на българските, но и на европейските работници да се трудят при по-безопасни условия на труд”, коментира зам.-министърът по труда и социалната политика Светлана Дянкова.
Предполага се, че системата ще спести и пари на бизнеса - задължителната според закона оценка на риска ще прави тя, а не външни консултанти, каквато е практиката в момента.
Целта на новата система е да намалеят трудовите злополуки на работното място. Данните на Националния осигурителен институт показват, че за 2013 г. техният брой е близо 2300.