Миряните в някои райони на страната от години не са посещавали литургии, защото няма го да ги отслужи. От началото на 90-те години до днес броят на свещениците е намалял 3 пъти до 1300.

Най-много са те в Софийската митрополия (400), следвана от Пловдивската и Варненската. Най-малко свещенослужители има Видинската епархия – 67.

Силна вяра и 380 лева на месец

Освен че е капелан на затвора и служи в една от градските църкви, отец Димитър отговаря за още четири села на 40 километра от Враца. За труда си получава 380 лева месечно.

Припомня, че навсякъде през Възраждането за местните е било чест да си имат свещеник: „Обществото от вярващи, които са строили тия храмове, те са подсигурявали заплатите на свещениците...”.

Днес е по-различно. Въпреки че не е отваряно с години, ковчежето с дарения в църквата в село Долна Бешовица все още не е пълно, разказва клисарката Софка Цолова. „Всяка неделя си идвам тук, все някой, викам, може да влезне, обаче никой не влиза...”, казва възрастната жена.

В съседното село Горна Бешовица миряните рядко викат свещеника дори за опело, а на Великден сами си правят ритуала.

Освен ниските заплати, другата причина за липса на свещеници е обезлюдяването на селата.

„И ако в провинцията има цели енории без духовен водач, то в столицата всички храмове са пълни”, коментира игуменът на Лопушанския манастир Сионий.

„В момента имаме много кандидати за свещеници..млади хора, които не можем да поемем. Сега само тези, които са издържали изпита и чакат своето ръкоположение са около 20 човека”, казва протосингел Ангел.

Ще стигнем до мисионерска ситуация

До преди 10 години Богословие са завършвали близо стотина души. Сега студентите са наполовина. „Моето вътрешно чувство ми казва, че не съм призван за тази служба”, казва докторантът по богословие Любомир Трайков.

Експертите се опасяват, че скоро свещениците ще са изчезващ вид. „Ние ще се изправим пред една ситуация, в която българската църква, която е имала добре изградена енорийна мрежа, след време ще бъде изправена пред една мисионерска ситуация”, предупреждава доц. Костадин Милушев от богословския факултет на Софийския университет.

Очаква се до няколко години, броят на духовниците да е под хиляда в страната .

Според експертите, професията се е превърнала в нежелана от младите не само заради ниското заплащане, а и заради негативните обществените нагласи към духовенството, както и скандалите в църквата.