Хиляди софиянци и гости на столицата от всички възрасти се възползваха от възможността да посетят Националния военноисторически музей (НВИМ) в неговия ден на отворените врати по случай празника на българската армия, предаде БГНЕС. Екипът на музея им беше подготвил специална програма за Деня на храбростта.

Днес за първи път сред експонатите в музея можеше да бъде разгледана фотоизложбата "Празникът на армията". Тя представя воинските традиции за деня на Българската армия – кога, как се е отбелязвал и променял той през годините. Пана с архивни кадри от военни паради, запечатали такива моменти от 1885 г. до наши дни.

Така снимките проследяват и парадите на бойното поле по време на Балканската и Първата Световна война, когато празникът се е празнувал с панихида за загиналите в бой и молебен за живите и парад на бойното поле, разказа зам. – директорът на НВИМ д-р Даниела Цанкова-Ганчева.

В кадър влизат и големите паради през 30 – те години, сред които най-големият е от 1936 г. в София. Изложбата може да се види само до 20 май, а НВИМ обещава след това други изненади.

Изненадващ гвоздей в празничната програма днес се оказа войнишката боб чорба. "Много хора напуснаха армията и сега вече сме готвачи – дето има една приказка - на доизживяване", със съжаление коментира майсторът, старшина Йордан Йорданов от поделението в Горна баня, който е с 27-годишен стаж в армията. Пред полевата кухня се изви най-дългата опашка в комплекса.

По думите на Йорданов, бобът и досега присъства в менюто на войниците, макар в миналото да е имало и период, когато е имало фирмено хранене. "Тогава малко искаха да го изолират боба, но се видя, че без него не може и затова пак го върнаха към основното ястие", каза готвачът.