Първа диплома за основно образование вече ще се взима в седми клас, а не както досега - в осми. Тези и още нови правила стават факт от днес с влизането в сила на Закона за училищното образование.
Реформата започва с протест на учители в Силистра заради смяната на директора на гимназията по земеделие в града. Още в началото на юни образователното министерство направи конкурс за смяната на директорите на повече от 150 училища в страната.
Според реформата учебните заведения трябва да бъдат преименувани.
Езиковите и математическите гимнази вече ще се наричат професионално, а общообразователните- средни училища.
Затова за директора на софийското 35-о СОУ "Добри Войников" Анна Калчева ваканция няма да има.
„Сега ще се наложи да сменим табелката, нови печати, включително и гербов печат, включително и логото, което не знам как ще стане”, обясни тя.
Реформата предвижда още нови програми със стари учебници, с едно изключение - учебник по история за 5 клас.
С новата учебна програма вече няма задължително да се преподава урок във всеки час.
„Навсякъде се спазва последователността 40% за затвърждаване, 60% нови знания”, отбеляза заместник-министърът на образованието Диян Стаматов.
Част от реформата е земеделско училище в Златарица, което от днес е общинско.
„Днес откривахме нови сметки, закривахме сметки, защото трябваше да закрием сметките към МЗХ”, каза директорът на училището Мария Петкова.
Общинските съвети вече може да сливат училища, което може да доведе до съкращения.
„Идеята ни е да влязат нови преподаватели, които да внесат съвременен дух на образованието ни”, каза зам.-министърът.
Кадровите промени доведоха до протест в Силистра. Преподаватели направиха жива верига, за да не допуснат новоизбрания директор на професионалната гимназия по земеделие. Мария Илиева обаче не дойде на работа. Тя е избрана за директор след конкурс, който учителите не признават.
„Само като че ли кучетата и котките в Силистра не знаеха, че на г-жа Мария Илиева е обещано мястото на директор на ПЗГ „Добруджа" от властимащата партия”, заяви Тихомир Великов, учител в ПЗГ "Добруджа".
От Регионалния инспекторат по образованието на МОН отказаха да коментират казуса.
Ще има и нови мерки срещу преписващите на матурите.
Държавните зрелостни изпити ще бъдат разделени на модули. Зрелостниците ще получават изпитния вариант на части и ще разполагат с определено време за работа върху всяка от частите.
Тези промени влизат в сила още от поправителната сесия август-септември, на която ще се явят около 8 хиляди ученици.