От Софийския университет „Св. Климент Охридски” се надяват, че новият формат на изпитите по български език и литература и история ще стимулира младите хора да се подготвят максимално добре.
Новият изпит по БЕЛ ще се състои от две части – тест и писане на есе. При стария формат кандидат-студентите пишеха т.нар тема. От Алма матер аргументираха новия формат с това, че искат да свалят психологическия товар от завършващите средното училище.
Психологическият товар на един изпит винаги съществува, коментира в „Тази сутрин” по bTV проф. д-р Ренета Божанкова, заместник-ректор по учебната дейност.
По думите й тестовата работa и подготовката са напълно познати и обичайни за учениците.
Тя подчерта, че без есето положителната оценка от изпита няма да е възможна.
„Колегите са предвидили както да проверят знанията, така и уменията на кандидат-студентите - създаването на цялостен, убедителен, логичен текст и едновременно с това познаване на фактологията и опериране с нея”, обясни проф. д-р Ренета Божанкова.
„В теста има една трета въпроси в областта на литературата, а две трети ще са свързани с езиковата подготовка. Текстът, който трябва да бъде написан, ще бъде основан върху въпрос, зададен на кандидатите, който е свързан с текст, познат или непознат. Текстови компоненти има и в самата тестова част, защото трябва да бъдат показано разбиране на текст – умения за четене и ниво на езикова грамотност”, допълни заместник-ректорът.
По история компонентите са в друго съотношение. Тестовата част ще бъде по-малка като обем, около 20%, а 80% и от тежестта на изпита ще бъдат свързани със създаването на текста, който е основан върху учебния материал.
Правилата влизат от новата кампания, която започва през март.
И ученици, и учители смятат, че новият формат ще улесни кандидат-студентите. Някои от зрелостниците обаче изразиха опасенията, че така летвата пада.
Всички ученици се готвят за зрелостните изпити и форматът е много близък до новия формат на изпитите в СУ, разясни учителка по български език и литература от столичното 18-о училище.
Бариерата до момента от дългите съчинения и стресът в момента отпада. Нагласата на учениците ще бъде много по-позитивна, смята тя.