Бюджетът за образование е орязан с по-малко от процент, но това са едни дълго чакани пари в системата. Реално това означава, че учителите няма да получат обещаното им 15% увеличение на заплатите.
Под въпрос са и местата на над 5000 възпитатели в системата, за които има предвидено финансиране само до края на януари 2015 г.
Вече 8 години Стела Стефанова е нещо повече от учител - всеки следобед тя се превръща и в родител за децата, които остават на целодневно обучение. За възпитателката е обидно да поставят работата й по-ниско от учителската: "Какво значи да се икономисат? Тези месеци, които няма да сме на работа трябва да ни бъдат изплатени отпуските, които са 48 работни дни - така че пак сумарно 2 месеца се получават"
Според министъра на образованието, дупката в бюджета ще доведе до спиране на парите на възпитателите през летните месеци.
Директорката на столичното 32 СОУ Нели Костова обаче смята, че това е в противоречие с трудовите им договори: "Те не са сезонни работници, те са хора, които са на щат в нашето училище"
Образователният министър е изчислил, че минималният недостиг на пари в системата ще бъде 19 милиона лева, става ясно от последната стенограма на Министерския съвет.
"...който пести от учителите после посяга на децата, което е дъното. Образованието е бомба с мултипликационен ефект, като имаме предвид 900 хиляди ученика, милион и половина родители, 250 хиляди студента, БАН, 28 регионални инспекторати, и то пръснати по цялата територия на страната", казва проф. Тодор Танев на последното заседание на МС.
"Независимо, че образованието беше изведено като приоритет там няма да бъдат предвидени необходимите средства това да се случи", коментира бившият финансов министър и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов.
Синдикатите искат допълнително за образованието между 200 и 370 милиона лева през следващата година.
Новината за орязания бюджет вече породи напрежение в системата. Сигналите са, че ако наистина се стигне до съкращения учителите ще излязат на национална стачка.