Нова стратегия за хората с увреждания беше приета днес. Целта на документа е в следващите четири години да им се осигури достъп до образование, здравеопазване, заетост, спорт и туризъм. Макар че са доста млади Петко и Никол вече не броят правителствените решения, които трябва да им помогнат за равен достъп до всичко.
„Реално хората с увреждания в България живеят въпреки държавата и въпреки системата и напук на нея и всичко започва още в начало, когато ти биваш отделен и биваш обучаван в системата от специализирани училища”, казва Никол.
Според Петко няма достъпна архитектура, дори когато става въпрос за образователни институции. Вижда и дискриминация в процентите трудоспособност, които се пишат в телковете.
Приоритетите в новата стратегия са осигуряване на достъп до среда за живеене, транспорт, образование, качествени здравни услуги, заетост, спорт, отдих, туризъм и участие в културния живот.
„Има абсолютно несъстоятелни, изпразнени от съдържание, подредени думи, по никакъв начин. Като например, че трябва да бъде осигурено възможно най-добро здравеопазване за хората с увреждания. Аз лично се надявам, че хората без увреждания да не страдат от лошо здравеопазване”, коментира Капка Панайотова от Центъра за независим живот.
За да започне работа по стратегията, трябва да бъде приет план за изпълнението й. В социалното министерство са убедени, че ако институциите изпълнят ангажиментите си, резултат ще има.
По цел "достъпна среда" ба старата стратегия например е отчетено, че през миналата година с 1 милион лева в 4 държавни училища са изградени рампи, в 17 специални санитарни възли, в 19 е адаптирана прилежащата инфраструктура, в 6 са монтирани асансьори, а в 11 – платформи.