Иновация в областта на медицината при изследването на бременните за генетични заболявания на плода. Наблюденията до момента показват, че новият метод е безопасен и за майката, и за бебето.
Мая Богомилова се подлага на първия тест за евентуален риск от генетично заболяване на плода. „Направих си това изследване, защото е задължително по принцип. Първият биохимичен скрининг е задължителен”, казва тя.
Резултатът от теста, заедно с медицинската историята на бъдещите родители, дават представа за евентуален риск. Генетично заболяване на плода в момента се доказва с вземане на околоплодна течност. Съществува риск до 1% от спонтанен аборт.
Националната генетична лаборатория в Майчин дом предлага най-широкият спектър от изследвания за генетични заболявания у нас. Началникът на лабораторията доц. Савов обяснява, че с напредването на медицината вече е възможно изследването на ДНК на плода чрез кръвта на майката
„ДНК на плода е в извънредно малки количества и само съвременните методи могат да позволят ние да я открием и да я анализираме по такъв начин, че да получим достоверна информация”, коментира доц. Алексей Савов.
В момента методът се ограничава единствено до изследване за синдром на Даун. Резултатът дава над 90% сигурност. Друг от водещите специалисти в областта обаче е скептичен към новия метод.
„Нашите пациенти трябва да бъдат сигурни, че тогава, когато има наистина сигурни данни, че тези тестове превъзхождат класическите изследвания за инвазивна пренатална диагностика, ние ще започнем да ги прилагаме. Но докато те са в етап на експериментиране, това няма да се случи”, посочва доц. Виолета Димитрова, клиника "Фетална медицина" в Майчин дом.
Новият метод вече е достъпен и у нас.