Невидимите жени - това са жените с напреднал стадий на рак на гърдата. За тях все още се говори твърде малко - сякаш не съществуват. За да се промени това, а и за да се помогне на тези жени, в Брюксел започна кампания в тяхна подкрепа.
В България невидимите жени са над 8 хиляди. Жени в напреднал стадий на рак на гърдата и метастази. Невидими са не само в нашата страна. За да бъдат видени и чути, фотографът Тим Уейнрайт и Джон Уин, който прави изкуство със звуци, създават провокативна инсталация, чрез която всеки може да се докосне до историите на няколко невидими жени.
Диана Борлакова от 13 години е с диагноза рак на гърдата, а от 8 години е в напреднал стадий.
„Първото нещо и най-важното - това е надеждата. Това е всички компетентни органи, които са отговорни за нейното лечение, да й дадат надежда. Аз съм се сблъсквала не веднъж с колебания от страна на лекарите, искреното им притеснение за временното състояние, което след това се е оказвало, че наистина е временно състояние, че не е нещо, което е краят. Просто се преминава през много етапи, когато има рак на гърдата, който е в напреднал стадии с метастази, но след това нещата се оправят. Болният може да мине в ремисия, както съм минавала аз няколко пъти. Така, че за мен това е най-важното - просто да повярваш, че това не е краят”, споделя тя.
Невидимите жени трябва да бъдат чути, разбрани и подкрепени - в това са категорични всички специалисти участващи в кампанията. Подготовката на специалисти в цяла Европа не отговаря на темповете, с които се увеличава броят на онкоболните.
„Според прогнози през 2040-а, което не е толкова далеч, всеки втори човек може да има рак. Ние трябва да обмислим много внимателно това, защото иначе няма да можем да се справим с този проблем, ако не започнем да го решаваме отсега. Така че не можем да кажем, че хората с рак са невидими. Те са точно тук, пред лицето ни и ни казват от какво имат нужда”, коментира Джил Донован - медицинска сестра, Онкологичен център "Велиндра" – Кардиф.
Специалисти липсват и в България. У нас все още не само жените в напреднал стадий на рак на гърдата, но и останалите онкологично болни не получават достатъчно помощ.
„От една страна имаме достъп до всичко, което медицината е открила като възможност да бъде полезна на тези хора, но винаги сме твърдели и не без основание, че ракът е болест, която трябва да бъде разбрана и тогава да бъде максимално обгрижена. За мен е много съществено това, че и за тези жени винаги има още шанс, защото медицината твърди това не без основание, но това не бива да ни прави индеферентни, ако има шанс ние трябва да участваме в отглеждането му. Истината е, че това е много социална болест, тя не може просто да бъде дефинирана и да пуснеш пациента да се лекува. Всички сме част от това той да бъде излекуван”, смята Евгения Адърска - Асоциация на пациентите с онкологични заболявания.
Според данните у нас всяка година се диагностицират между 3600 и 3800 нови случая на рак на гърдата.