На 93 години акордьорът на пиана от Пловдив Никола Маринов е с бистър ум и разказва впечатляващи истории. 93-годишният мъж е превърнал едно малко пространство в голяма сцена - с много пиана, рояли, цигулки.
Той разказа пред Вяра Деянова за щастието да свириш на цар Борис, за душата на пианото и за това какво е научил българинът от близостта си със Шостакович.
Свирил е в Пловдивската филхармония, оркестъра към Военната академия, свирил е пред Цар Борис. А днес се грижи за душата на пианата – за техните струни.
Акордирал и пианото на самият Дмитрий Шостакович, когато композиторът бил в Пловдив за концерт. От срещата Маринов научил ценен урок - гениите имат сърдечно изявяване, което другите го нямат, а колкото някой е по-некадърен, толкова е по-капризен.
Животът на 93-годишният пловдивчанин също е пример за доброта и липса на капризи. Бил бедно дете от Оряхово, когато попаднал в София като музикант. Приели го във военното училище, а военният оркестър го направил едни от най-предпочитаните музиканти от цар Борис .
„За Цар Борис мога да ви кажа, че него никой не го пазеше. През времето на празнници царят излизаше, след като свърши манифестацията, от двореца само с един адютант, имаше само едно ножче, стотици души го заобикаляха – деца баби, дядовци, млади се ръкуват с него. Никой не го пазеше”, разказва 93-годишният мъж.
Контактувал е и с царица Йоана, спомня си, че е била усмихната и с невероятно култура. Никола Маринов е давал караул в царския дворец.
Смъртта на Цар Борис за него била предопределена от срещата на българския държавник с Хитлер.
С тромпета си Никола Маринов свирил сигналите при бомбена тревога по време на Втората световна война.