Психическият тормоз над учители да се наказва от съда - това предлага министърът на образованието проф. Тодор Танев. Според синдиката на българските учители всеки втори преподавател у нас е били жертва на психическо насилие от страна на родители и ученици.
От две години Наказателният кодекс предвижда затвор в случаите, в които е нанесена телесна повреда на учител или възпитател по време или заради служебните му задължения, но едва ли са много случаите на заведени дела.
Въпросът обаче е как обаче ще бъдат санкционирани учениците, когато тормозят учителите си?
Обсъждаме възможните санкции за психически тормоз над учителите с част от 7б клас от столичното 51 СОУ „Елисавета Багряна". „Трябва да има някакво наказание. Може би изгонване от училище или да положат някакъв труд”, предлагат децата.
Тук има строги правила, които се спазват. Всички учители обаче са единодушни - уважението към професията им вече го няма. „В крайна сметка учителят изпълнява своя професионален дълг. Ние се грижим за душите, за възпитанието, за образованието на децата, ако нямаме помощта на обществото, на родителите, ако не работим в една посока, тогава за какво са всичките ни усилия?!”, коментира учителката по български език и литература Нели Рашева.
Според синдиката на българските учители напоследък особено се е засилил тормозът заради оценки. „Само преди четири години във Велико Търново една учителка беше стигнала до там, че да посегне на живота си”, припомни председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.
Директори се чувстват като заложници на учениците заради делигираните бюджети. Няма как да изключат дете, защото ще бъдат намалени парите. „Много ми се искаше да има това, което се нарича зиро толерънс, зиро толерънс да се приложи и тук. Което означава не нулева толерантност – ах, не искаме такова нещо, а означава максималните усилия на различни органи”, коментира образователният министър.
Според проф. Танев психическият тормоз трябва да се наказва с пробация. По темата се водят разговори с министрите на вътрешните работи и на правосъдието.
Според Синдиката на българските учители пък трябва да се върнат ученическите характеристики, където да се вписват провиненията и от това да зависи продължаването на образованието в университет.