В последно време зачестиха инцидентите с кучета от породата питбул. Немалко са и случаите на нахапани хора. Наистина ли тези кучета са толкова лоши и кръвожадни?

Питбул териер е едно от многото изкуствено създадени породи кучета. Отличните им физически качества ги правят идеални за зрелище, а букмейкърите ги превръщат в бизнес. Питбул става царят на боевете с кучета, а името му - синоним за „лошо куче".

В наши дни породата още не може да избяга от славата си. Много от собствениците искат да покажат на света, че питбул е куче като всяко друго. Те заместват боя с нов спорт - уей пулинг. Така доказват качествата на кучето, без да се налага то да лее кръв и агресия към себеподобни.

България също има своя атлет в него. Въпреки мускулестото тяло Джар-джар притежава кадифена душа.

„Това куче е лишено от агресия към хора. Той спи с дъщеря ми, просто ние му имаме безрезервно доверие”, разказва Александър Маджаров, собственик на джар-джар. „Моята дъщеря го бие с една дървена лъжица и той е толкова глупав, че даже не бяга. Аз мога да ви дам, каквото искате - пръчка, бухалка, каквото искате и да го атакувате вие него. Той няма да захапе човек”, убеден е Александър.

В уей пулинг кучетата изкарват енергията си в различни дисциплини - скок на дължина и височина, както и теглене на колички с до 7 тона товар.

„Джар-джар има агресия към себеподобни кучета, мъжки. Когато тренира, цялата енергия е насочена в тренировката му, след което той е едно спокойно куче, което просто си е като всяко друго”, казва още Сашо.

Въпреки това да гледаш питбул е предизвикателство.

„Първото правило е - никога не забравяйте, че имате американски питбул териер. Никога! Много се старах с него, но не успях да се справя с това той да не е агресивен към мъжки кучета, но затова имам 1 метър повод, имам намордник и ходя на места с часове да тренирам кучето си, когато няма други хора, когато е много по-малка вероятността да излезе друго куче пуснато”, споделя той.

Сашо е убеден, че страхът продава, а за лошия имидж на питбула спомагат два фактора – медиите, които отразяват единствено и само отрицателните черти на породата, и безхаберието на тези стопани, които притежават булпороди кучета, които умишлено или без да искат, са направили кучетата си такива.

„В моето детство доберманът беше звярът. Той беше кучето убиец. В началото на 90-те гледахме как едни ротвайлери хапят едни хора”, спомня си Сашо.

Цял живот Николай е възпитател на проблемни кучета от всякакви породи.

„Генетично това животно няма вродена агресия към хора. Основната причина, че има случаи на нападение на питбули към хора, е в самите хора”, казва Николай Василев, треньор и инструктор на кучета.

„Има много служебни кучета, които на моменти са много по-опасни от питбула. При тях генетично е заложено те да служат и да имат охранителна дейност и съответно срещу хора”, допълва треньорът.

В последно време забелязва интересна тенденция.

„Много зачестиха проблемите с лабрадори, включително дори и голдън ретривър. Кучета, които много хора ги приемат като добрички, водачи на слепи хора и т.н. За съжаление, в последно време това почва вече да се разминава с реалността”, казва Николай.

Експертът винаги дава съвет - никога да не забравяме, че кучетата са животни, а отговорността за тях винаги носят техните стопани.