Надзиратели и служители на съдебната охрана излязоха на протест.
Те настояват за увеличение на заплатите с 20% и нормални условия на труд.
Искат и да се назначат още хора в системата, тъй като в момента свободните щатове са между 500 и 700.
В Софийския затвор например лишените от свобода са над 800, а за тях се грижат по 25 надзиратели на смяна. Срещу осъдените те имат като оръжие само палка и белезници. Денят им минава в кабинки два на два метра, до които не стига въздух, а вместо столове, използват седалки от автобус. Работят на 24-часови смени. Винаги има риск от бунтове и проблеми.
Вижте повече във видеото:
Според Красимир Беряков от синдиката на охранителите има сгради, които се охраняват от само един служител. „На фона на международния тероризъм, това не е добре. По този начин се дава възможност на хора, които се прехвърлят от ИДИЛ към Европа, да извършат действия, които не бива да се извършват“, коментира още той.
„Те искат техният финансов статус да бъде изравнен с другите служители в сектор „Сигурност“. И тъй като това е тяхна принципна позиция, ръководството на министерството я подкрепя“, коментира зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов.
Днес на протеста присъстваха само хора от системата, които в момента не са на работа или чиято смяна е свършила.
Те заплашиха, че ако исканията им не бъдат изпълнени, ще протестират отново през януари, когато страната ни поема председателството на Съвета на Европейския съюз.
Зам.-министърът на правосъдието заяви, че не се притеснява. „Дори и да има протест по време на европейското председателство, това не е нещо извънредно и страшно, от което да се притесняваме“, коментира той.
От поисканите 20% увеличение на заплатите надзирателите са получили само 5%. За съжаление, финансовите възнаграждения не са безгранични, коментира Проданов. От правосъдното министерство заявиха, че се надяват част от исканията им да бъдат гласувани при окончателното приемане на бюджета.