Повече от половината население на страната има завършено само средно образование, а висшистите са около една четвърт. Това показват данните на Националния статистически институт в края на миналата година относно гражданите на възраст между 25 и 64 години.

Данните за структурата на населението по отношение на образованието сочат, че с основно и с по-ниско образование са 20,4% от българите, със средно образование – 55%, а с висше - 24,6 на сто. Все пак НСИ прави обобщението, че се наблюдава положителна тенденция - увеличение на хората със средно и с високо образование и намаляване на дела на тези с ниско образование.

Статистиката показва още, че относителният дял на жените с диплома за завършен университет е значително по-висок от този на мъжете – съответно 29,8 и 19,5 на сто.

Според изследването образователната степен оказва влияние върху статуса в заетостта. Колкото по-високо образовани са хората, толкова по-голяма е вероятността да избегнат бъдеще на безработен.

Достигнатата образователна степен на родителите е важен фактор за развитието на младите българи, посочват още от НСИ. В 93,6% от случаите на хора с основно и с по-ниско образование, те произхождат от семейство, в което и двамата родители са ниско образовани, показва националната статистика.

От друга страна всеки трети българин висшист идва от семейна среда, в която поне единият родител е университетски възпитаник, 54% - имат поне един родител със средно образование, а при 12,9 на сто от висшистите и двамата родители са с основно и по-ниско образование.

Резултатите от проучването показват, че 38,9 на сто от населението в активна трудова възраст ползва поне един чужд език. 23,4% използват английски, 18,3% - руски, 5,6% - немски и 3,5% - френски език.