Над 500 души в България са в будна кома. Всяка година от реанимациите на големите болници излизат по 8 човека в това състояние. Веднъж напуснали интензивното отделение, пътят на тези пациенти е неясен.

Датата е 25 ноември 2013 година. Тогава животът на едно семейство се променя напълно. 22-годишната Мадлена получава внезапен мозъчен кръвоизлив. Оперират я по спешност в столична болница. Момичето изпада в будна кома и от този момент нататък започват мъките на нейните родители.

„В един момент дойде времето, когато в реанимацията не могат да я държат повече. Трябваше да намерим здравно заведение за доизлекуване”, казва Мария Стоилова, майка на Мадлена.

Лечението, поето от здравната каса, спира в момента, в който пациентът излезе от интензивното отделение. Семейството настанява Меги в хоспис, тъй като грижата в домашна обстановка е невъзможна за човек в това състояние. „Тя трябва да се аспирира, да се храни със сонда, тя е неадекватна. Единственият контакт, който прави, е с очи. Трябва да има постоянни 24-часови грижи”, допълва майката.

Изкуствено мозъчно платно - 1450 лева. Ампули за имунната система - 726 лева. Антибиотици - 500 лева. На месец родителите на Меги плащат над 3000 лева за консумативи и процедури.

„Здравната каса не поемат по клинична пътека за будна кома, но ни предложиха, ако има някъде клиника в европейска страна, клиниката поема цялото лечение на болния пациент, а всички други разходи - престой и пътни - си ги поемаме ние”, казва още Мария.

„Не виждам защо трябва да се насочват пациентите към болници в Европа или където и да било, при положение, че в България има добри медицински специалисти, които могат да работят. И мисля, че на семейството лечението ще излезе в пъти по-евтино, отколкото в която и да било европейска страна”, обяснява обаче Румяна Лозева, директор хоспис „Токуда”.

В хосписа има още няколко души в будна кома. Подобно заведение за следболнично лечение е единственият вариант за такива пациенти. Предвиденият преди година проект за рехабилитационен център за хора в будна кома остана без развитие.

„Това е скъпоструващо лечение. Но би могло поне част от него да се поеме от касата. Моят апел е да се помисли преди всичко как да се помогне на хронично болните пациенти, тези в будна кома, и на техните семейства. Това е задължение на обществото. Задължение на МЗ, на НЗОК, задължение на всички нас”, допълва Лозева.

От Здравната каса обясниха, че отпускат пари за лечение на заболявания, а "будната кома" не влиза в тази категория. А от здравното министерство изпратиха писмено становище по случая:
„Интензивните грижи се заплащат по процедура за неограничен период. Медико-социален проблем възниква след острия интензивен период на лечението. Същият е свързан не толкова със заплащане, колкото с осигуряване на подходяща сграда, в която да се полагат грижи за хората в състояние на т. нар. будна кома. В тази връзка продължават разговорите между МЗ и МТСП - в търсене на трайно решение”.

И докато институциите решават съдбите на пациенти като Меги, семейството й е открило дарителска сметка за набиране на средства. Засега - единственият вариант за помощ.

Ето данните за желаещите да помогнат:

Банка ДСК
Валута: BGN
IBAN: BG85STSA93000021476397
BIC: STSABGSF

Сметка в EUR:
IBAN: BG68STSA93000021476412
BIC: STSABGSF