Над половината от българските домакинства с деца не са посещавали нито едно културно събитие в последните 12 месеца. Това става ясно от проучване за достъпа на младите хора до култура, представено от „Граждански институти”. Извадката е сред 1013 пълнолетни лица.

„Масово над две-трети от населението вярва, че изкуството може да бъде инструмент за развитие на комуникационни и социални умения, както и за учене”, посочи д-р Христо Христозов, директор на организацията.

Според проучването едни от най-посещаваните културни събития са концертите и кино прожекциите. „Извън София хората имат повече очаквания към културата. Хората в столицата имат най-малък интерес към културата и нейните въздействия”, обясни още Христозов и добави, че 72% от семействата биха насърчили детето си да се занимава с народни танци.

Анастас Попдимитров, председател на Българска асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК), заяви, че основните цели на асоциацията са да организира национален дебат за достъпа на младите хора до култура, като предложи чрез интернет сайта си обмен на добри практики. Идеята е ежегодно на 12 август да се организира национална конференция, посветена на достъпа до културни дейности.

Събитието е по случай Международния ден на младежта, който се отбелязва днес. На конференцията присъства министърът на културата д-р Петър Стоянович, според когото младото поколение в България няма достатъчен достъп до култура, но същевременно не е достатъчно мотивирано духовността да е част от него.

„В семействата младите хора не са мотивирани да се занимават с култура. Трябва да си зададем въпроса защо семействата нямат пари и време да се занимават с култура. Трябва да се обединим върху много дългосрочна задача в сферата на духовността. Инвестицията, която правим в следващото поколение българи, е генерация, не е мандат”, добави министър Стоянович.