За втора поредна година България се включва в отбелязването на Международния ден за защита на децата жертви на агресия. Над 2000 са тези деца у нас през 2012 година. Най-много са пострадалите от физическо насилие

По данни на Държавната агенция за закрила на детето най-често малчуганите стават жертви в дома си. Колкото и да не ни се иска, точно родителите и най-близките хора най-често посягат на децата.

През миналата година у нас са регистрирани над 2100 случая на насилие. Освен за физическа агресия, става въпрос и за случаи на пренебрегване, психически тормоз и сексуално насилие.

През миналата година са се увеличили и сигналите, подадени на Националната телефонна линия за деца - 116 111. На горещата линия има над 116 000 обаждания, а най-често са били споделяни любовни и семейни проблеми, но са подавани и сигнали за насилие.

Близо 70% от хората у нас смятат, че удрянето на шамар, издърпването на ухо или пляскането не са проблем. За някои това е част от възпитанието.

„Дори пренебрегването на едно дете се води насилие спрямо него и въпросът е самите деца, попаднали в подобна ситуация, да разберат и да разпознаят това, че са жертви на насилие”, казва Тодор Лалов - експерт към ДАЗД.

Оказва се, че точно в дома си децата са най-заплашени от агресията. Само 17% от случаите на насилие са извън дома. У нас все още е проблем и това, че след подаването на сигнал не се взимат адекватните мерки.

„Когато се установи домашно насилие вкъщи, се извежда не насилникът, а се извежда насилваният - обикновено майката или детето. Това са обикновените жертви на домашно насилие, което е парадокс. Друг пример - когато се установи, че има подаден сигнал, колегите социални работници и полицаи отидат на място, разпитът се прави в дома, където се е случило насилието. Насилваното дете, за което има данни за насилие, се разпитва пред насилника, което е абсурд”, обяснява Калин Каменов - председател на ДАЗД.

Добрата новина е, че хората са станали по-чувствителни към насилието над деца и все по-често се случва съседи, познати на семейството и учители да подават сигнали, когато имат съмнение, че детето е жертва.