Над 200 000 българи страдат от хранителни разстройства. През последните 5 години се наблюдава четирикратно увеличение на жените над 40-годишна възраст, които са засегнати от такива заболявания, найчестите сред които са булимията и анорексията, предупредиха експерти.
Според тях най-тревожната статистика в случая е факта, че за същия период от време около шест пъти се е увеличила заболеваемостта от хранителни разстройства сред децата
под 12-годишна възраст.
Четирикратно пък е увеличението на мъжете във всички възрасти, страдащи от този тип болестно състояние. Основната група засегнати са 15-30-годишните от силния пол.
По време на откриването на център за лечение на такива заболявания към столична болница, психиатърът Светлана Бояджиева обясни, че е важно да се разпознаят симптомите при пациентите в начален етап. Те започват с период на анорексия - намаляване на храненето, фиксиране на вниманието към храненето и теглото.
Бояджиева посочи, че това се случва при наличие на емоционален проблем. Болестта рецидивира, предупреди експертът. Булимията винаги има предшестващ период с анорексия. Хранителното разстройство може да продължи над 10 години, като близо 80 на сто от болните оздравяват, от 0.5 до 20 на сто са смъртните случаи.
Хранителните разстройства се обуславят от много и различни фактори, но отключващите са стрес, кризи на съзряването, неблагоприятни събития в семейството. Една четвърт от болните се отказват от лечението, но когато болестта е истински развита, те не могат да се справят сами, без лечение. Децата, които страдат от някакво хранително разстройство, обикновено се крият от околните, за да не бъде то забелязано.
Нито Здравната каса, нито държавата плащат за лечение на хранителни разстройства, както правят други европейски държави, стана ясно от лекарските разяснения по проблема. Лечението на тези заболявания по принцип е скъпо – в САЩ се плаща по около 2 хиляди долара на месец, а във Великобритания – по 2 хиляди паунда.