Уникални кинореликви представя Националният политехнически музей за 120-та годишнина от идването на кинематографа в България. Там е изложена и камерата, с която е заснет първият български филм.

Изложбата се нарича "Киното - магия и техника", защото създаването на това ново изкуство през далечната 1895 г. е било наистина магично за тогавашните хора, които за първи път виждат движещите се изображения на братята Луи и Огюст Люмиер.

В тази изложба можете да видите цялата история на киното, неговите първи години, и една от ценните реликви, свързани с началото на киното в България. 

28 декември 1895 година. В парижкото Гран кафе братя Люмиер организират първата платена публична прожекция. Зрителите виждат как "Работници напускат фабриката Люмиер" - движещи се изображения, които полагат основите на киното. През 1896 г. кинематографът идва и в България и с тази камера е заснет първият български филм.

За съжаление, филмът не е запазен, но в изложбата ви очакват изключително интересни експонати - от кинокамери и прожекционни апарати, събирани от Васил Гендов, до плакати на български и чужди филми.

На пода в тогавашните киносалони е имало семки и стари билети, а не пуканки, както сега. А господата с бомбета, е трябвало да ги свалят, за да може зрителите зад тях да гледат без проблеми филма.

С една камера киноентусиастът от Пазарджик Спас Тотев снима няколко филма и първата българска реклама за бира.

Друг интересен филм, който прави, това е "Царицата на Лъдженския плаж". Можем да го осъвременим: "Мис Велинград", защото там се развива действието, един много хубав рекламен филм, коментира Любов Филипова.

Изложбата "Киното - магия и техника" можете да посетите в Политехническия музей в София до април.