Мюсюлманското вероизповедание възстанови практиката на масовите безплатни обрязвания на момчетата. Във велинградското село Драгиново няколко стотин деца бяха посветени в исляма с ритуала сюнет.
За най-големия празник за мюсюлманите - посвещаването в исляма чрез обрязване, в село Драгиново се изсипаха стотици родители с малки момчета, облечени като принцове.
„Това се казва сватба сюнет. В днешния ден се обрязват децата - това е традиция от дълго време, прави се халай. Облечено е така, защото е принц”, обяснява Хасан.
В читалището четирима лекари обрязват момчетата. Жени не се допускат.
Овен ще бъде жертван, след като приключи обиколката на селото, наречена „алай” и водена от мюфтията. Когато алаят се върне и обрязването приключи, започва веселбата.
Ритуалът има и официална част - ръководи се от главния мюфтия и районните мюфтии. Съветникът на турския посланик, генералният консул на Турция в Пловдив и другите гости - кметове на турски градове, водят хорото.
„Тук в това село беше първият сюнет след падането на тоталитарния режим. Колкото и да се опитаха да изтрият символите на религията, сюнетът остана жив в нашите сърца”, коментира Абдулах Сали.
Кой е платил за масовото обрязване е тайна, операцията е скъпа за повечето семейства – по 200 лева.