Американската компания "Парк Плейс Енерджи Корп" ще проучва за наличие на нефт и природен газ в Добруджа, но МОСВ не е одобрявало добив по каквато и да е технология.
Това заяви служебният министър Светлана Жекова, която свика нарочен брифинг заради „широки и спекулативни публикации и интерпретации по въпроса”.
Екоактивисти, както и сайтове, критични към кабинета, тиражираха информацията, че американците ще използват метода на т.нар въглищна газификация, която може да отрови плодородната почва в региона.
Според "Зелените", край село Вранино ще се проучват възможностите за добив на въглищен газ. Въглищните пластове се инжектират с обогатен с кислород въздух, вода и горивни елементи под високо налягане. Така въглищата се запалват и отделят газ, който се извлича със сондажи.
„Земетръсната опасност, която съществува там, така или иначе като условия, замърсяването на водите, което е неминуемо, както и унищожаването на отраслите на място и замърсяването на въздуха също, са отново налице”, заяви по-рано днес Борислав Сандов от партията.
Жекова подчерта, че до момента е одобрен само работният план на компанията без да е споменат метода за евентуален добив.
Жекова беше категорична, че ако става дума за въглищна газификация, това няма да бъде одобрено от МОСВ, тъй като този метод противоречи на законодателството.
"Това е проект за търсене и проучване на конвенционален газ, които са започнали още през 2000 година. През 2008 година се установява, че вероятно в региона има залежи от природен газ - дай боже да открием такъв и един ден да го добиваме. След тези индикации за наличие на природен газ, през 2010 година има решение на Министерски съвет, с което се възлага договор за бъдещо търсене и проучване, който от своя страна е сключен през април 2014 между Министерство на икономиката и енергетиката и американската компания", обясни Жекова.
По думите й сегашното решение за проучване е част от дълга процедура.
Освен това даже извършването на сондажи не фигурира в програмата на „Парк Плейс” за 2014 г. По думите й МОСВ е поставило конкретни условия на компанията, сред които всяка стъпка по плана да минава през оценка на въздействието.
Само ако това се случва, Министерството на икономиката и енергетиката окончателно ще одобри програмата на американците.