Просветното министерство и МВР ще обединят усилията си срещу източването на обществени пари чрез фиктивно записани ученици.
За изминалата учебна година министерството е изловило около 500 ученици, за които е установено трайно непосещаване на занятия. Повечето са записани във вечерна и задочна форма на обучение. Има и санкционирани директори. Загубите са за около 20 милиона лева.
На този фон проучване показва, че над 90% от учителите в прогимназиалния етап са удовлетворени от работата си. Само 20% смятат, че обществото има положителна нагласа към тяхната професия.
Проучването показва, че за учителите закъснението за час на учениците влияе най-силно на атмосферата. Учители обаче твърдят, че на първо място е агресията.
Допитването сочи още, че учителите в прогимназиялния етап имат нужда да подобрят уменията си за използване на информационните технологии. Както и тези за работа с деца със специални образователни потребности.
Системата пък има нужда да разходва по-ефективно парите за образование. В първите дни след 15 септември образователното ведомство и МВР се събират, за да решат как да се справят с проблема с фиктивните ученици, с които се точат пари.
Обмисля се промяна в изплащането на парите за училищата. Сега бюджетите се формират на база броя ученици, който не се променя през годината. Идеята е той да се актуализира периодично, за да може, там където има нередности средствата, да се спират веднага.
Очаква се идеята да намери място при обсъждане на бюджета на държавата за догодина и субсидията да влиза в училището едва след като бъде извършена проверка има ли фиктивно записани деца. Най-вероятно инспекторатите ще правят непрекъснати проверки.