Минимален спад в нивото на безработицата отчита Агенцията по заетостта. За страната и за всички възрастови категории тя е намаляла с по-малко от един процент. Най-уязвими обаче остават младежите със специфични потребности до 29 години.

Анита Накова е на 27 години - незряща. Тази година се дипломира едновременно и по двете си магистърски степени, а от няколко месеца усилено търси работа: „Реализация, пълноценност, придобиване на по-добро самочувствие, все пак. Работещ човек е малко по-различно от безработен”.

Анита е част от 46-те хиляди младежи, които търсят работа чрез бюрото по труда. Всъщност хората до 29 години са най-многочислената група безработни след тази на над 55-годишните.

„Най-голямата пречка за младия човек е липсата на професионален опит”, посочва Мариана Мърмарова, началник отдел „Програми и мерки за заетост и обучени” към Агенцията по заетостта.

А за младежите като Анита, намирането на работа се оказва двойно по-трудно: „Понякога казват ще ви се обадя. Друг път казват... просто се стъписват и казват „Ние не знаем как да работим с такива хора като Вас." Не винаги получавам обяснение, друг път пък са много любезни”.

Анита е завършила общия курс на обучение в средното и висшето образование и затова избира да кандидатства по обща програма, вместо по такава, която е насочена към хора със специфични потребности.

За да помогне на младите безработни социалното министерство провежда програмата „Старт на кариерата". Тази година тя осигурява близо 1100 нови работни места в Държавната администрация. Кандидатите за тях са два пъти повече.

Ако бъде одобрена, Анита ще започне работа в началото на 2016 година.