Митнически служители се събраха на протест пред Министерството на финансите. Те се обявиха срещу плановете на вицепремиера Симеон Дянков Агенция "Митници" да бъде преместена от София в Русе. Тази промяна ще е част от административната децентрализация, която подготвя финансовият министър Симеон Дянков, според когото това ще оживи големите областни центрове в страната.
Протестиращите мотивират гнева си с това, че за евентуалното преместване не е имало никакви обсъждания и че с подобно действие значително ще се увеличат разходите и издръжката на администрацията. Според протестиращите местенето ще блокира комуникацията с бизнеса, чиито представителни организации са в София. В изявление до медиите шестима бивши шефове на Митниците също се противопоставят на преместването на агенцията в Русе. Според тях това ще се похаби и унищожи експертен потенциал и значително ще се увеличат разходите и издръжката на администрацията.
Инициативният комитет на протеста беше поканен на среща със Симеон Дянков. На нея финансовият министър е изявил готовност да се създаде експертна група, която да обсъди предложението за децентрализация. След като се анализират плюсовете и минусите, едва тогава предложението ще отиде в Министерския съвет.
Вчера служителите разпространиха десет въпроса до финансовия министър Симеон Дянков и заявиха, че чакат реакция от министъра и представители на изпълнителната власт.
Повече от 400 служители обсадиха Министерството на финансите срещу готвената административна реформа. Казват, че няма да спрат с демонстрациите и готвят масово напускане заради възможните негативи от преместването на службата според тях - финансови загуби, провалени европроекти и разбити семейства.
И бизнесът против местенето
Българската стопанска камара не намира за целесъобразно решението за преместване на административни структури от София към други градове в страната.
Считаме, че в ерата на комуникациите и цифровизацията физическият контакт с държавните чиновници е анахронизъм, а това прави аргументът за географска близост на администрацията с бизнеса и гражданите несъстоятелен, се казва в позиция на камарата. Още повече, контактите на бизнеса с централната администрация практически не трябва да съществуват.
Според БСК, централните ведомства трябва да формират политики, а не да лицензират, да контролират, да обявяват и управляват обществени поръчки, да предлагат услуги и да събират такси за това. Този дълбоко погрешен подход се мултиплицира непрекъснато в противоречие с европейската практика.
Още по-несъстоятелен е аргументът, че чрез преместването на административни структури ще се решат проблемите на заетостта в някои региони на страната.
Не администрацията, а бизнесът създава работни места
А за целта е нужна стабилна бизнес среда, част от която е ефективното административно обслужване.
Косвен индикатор за липсата на административен капацитет е неефективното усвояване на средствата от европейските фондове, както и неефективното разходване на публичните средства. С разбиването на административните екипи този проблем ще се задълбочи, смятат от камарата.
Подобни действия, особено в период на криза, са контрапродуктивни и носят изключителни финансови, организационни и социални рискове, които трябва да бъдат отчетени като косвени разходи и да се калкулират към общата финансова тежест на преместването, посочват от БСК.
Местенето – обявено в началото на мандата
Идеята за извеждане на държавните администрации извън столицата има своята история. Тя бе публично обявена от вицепремиера Дянков още в първата година на управлението на правителството на ГЕРБ.
Планът за административна реформа предвижда още данъчните да се преместят във Велико Търново, Агенцията по рибарство във Варна, тази по лозата и виното в Плевен, Агенция "Пристанищна администрация" в Русе, а сектор "Туризъм" на икономическото министерство в Пловдив. За процеса от Министерство на финансите признават, че още нямат анализи колко ще струва той и колко пари ще се спестят.