Най-важното за професионалното развитие са качествата и усилията, които полагаш. Не вярвам, че съществува разделение на мъже/жени. За мен по-важни са качествата, колко работиш и доколко си следваш посоката, в която работиш. Това заяви „Мисис Икономика” Петя Димитрова - председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на банка.
Въпреки че в много държави по света има въведени квоти за определени позиции и различно заплащане за мъже и жени на едни и същи позиции, Димитрова вярва, че все по-упорито се работи за преодоляване на тези различия. По думите ѝ в България подобни разлики не съществуват.
Мисис Икономика не е поддръжник на квотите, защото вярва в нуждата всеки да се докаже като професионалист. Да бъдеш „успешен” за нея се определя единствено от самоусещането на конкретния човек, а не от социално наложените норми. Затова и една домакиня или майка може да е също толкова успешна, колкото и изявен банкер, смята Петя Димитрова.
Балансът и компромисите са ключът към добрия мениджмънт според нея. Петя Димитрова се старае да проявява отношение към колегите си, да е откровена с тях и да демонстрира безпристрастните критерии, според които взима решенията си.
По думите ѝ всяко от отличията ѝ е плод на нейния труд и на този на колектива ѝ. Екипът на Мисис Икономика е „проверен във времено”. След повече от десетгодишна работа заедно, колегите познават силните и слабите си страни и са станали изключително сплотени.
Според Петя Димитрова работата с чужди активи отрезвява и прави банкерите по-отговорни. Смиреността е „тайната” на успеха във финансовата сфера смята тя. Успехът на един банкер зависи пряко от уважението и доверието към него, смята Мисис Икономика.
Традиционно негативното отношение към банките в страната намалява през последните години, каза Димитрова. Най-силният аргумент в защита на това мнение, според нея, е статистиката. За последните пет години депозитната база в България се увеличава.